Руските астронаути снимиле кратка видео турнеја низ внатрешноста на модулот за истражување на Меѓународната вселенска станица (ИСС), во која се случи несреќата во четвртокот, неколку часа по слетувањето.

Поради грешката, целата станица накратко била надвор од контрола.

Целата вселенска станица со седум членови на екипажот во четвртокот била исфрлена од својата нормална орбита, која се наоѓа на околу 400 километри над Земјата, а експертите велат дека несреќата била предизвикана од грешка во компјутерската програма, но исто така е можно и да била човечка грешка.

Видеото, објавено доцна синоќа, покажува како астронаутите Олег Новицки и Пјотр Дубров ги отвораат вратите од делот за истражување, односно модулот „Наука“, каде што се случила несреќата, и го обиколуваат нејзиниот ентериер, објави руската вселенска агенција Роскосмос.

Според извештајот за несреќата објавен од НАСА, шефот на мисијата веднаш прогласил вонредна состојба бидејќи експертите на Земјата работеле брзо за да ја вратат стабилноста на истражувачкиот сателит што е можно поскоро.

Според НАСА и Роскосмос, членовите на екипажот на Меѓународната вселенска станица – двајца руски астронаути, тројца американски и по еден астронаут од Јапонија и Франција – во ниту еден момент не биле изложени на директна опасност.

Според Ројтерс, руската агенција Роскосмос, која неделава објави дека во ноември планира да лансира уште еден истражувачки модул како дел од Меѓународната вселенска станица, неодамна претрпеле серија несреќи и скандали поврзани со корупција. Меѓу другото, за време на изградбата на космодромот Восточни на крајниот исток од земјата, изведувачите биле обвинети за проневера на државни пари.

Извор: Al Jazeera.net