Од нови iPhone-и, до нов часовник, до нов звучник, ова се новите уреди што Apple (веројатно) ќе ги претстави на овогодинешниот есенски настан.

Оваа есен, пишува Марк Гурман од Блумберг, Apple ќе претстави голем број производи на чело со iPhone 14, потоа новиот iPad, Apple Watch, надградените Mac модели, AirPods Pro слушалките, новиот HomePod и на крајот – новиот Apple TV.

Иако Apple веќе најави два нови Mac со M2 процесори, Гурман вели дека новиот чип и неговите варијации ќе се најдат во други уреди, вклучувајќи ги M2 Mac mini, M2 Pro Mac mini, M2 Pro / M2 Max MacBook Pro 14-инчен и 16-инчни уреди и Mac Pro уреди со M2 Ultra и M2 Extreme процесори. Во приказната е и долгонајавуваниот уред за проширена реалност кој ќе го користи чипот M2.

Што се однесува до серијата iPhone 14, која ќе пристигне оваа есен, ќе има модели Pro и Pro Max со чипот A16, како и секогаш вклучен дисплеј, што значи дека стандардниот iPhone 14 сепак ќе го користи A15. Наводно, поскапите модели ќе добијат сензор за камера од 48 MP, нов засек за FaceID и засек за селфи камерата. Гурман вели дека iPhone 14 ќе доаѓа во верзии од 6,1 и 6,7 инчи.

Што се однесува до таблетите, Гурман истакнува дека Apple ќе објави 11 и 12,9-инчни iPad Pro модели опремени со чипот M2 што компанијата ќе го претстави во текот на следната или година подоцна.

Компанијата наводно ќе претстави дури три часовници на Apple: очекуваната серија 8, новата SE и поотпорен модел за „екстремни спортови“. Гурман наведува дека новиот часовник ќе работи исто толку брзо како и претходниот со додавање на подобрен S8 процесор. Можеме да очекуваме подобри перформанси дури следната година.

Гурман вели и дека компанијата ќе претстави нов Apple TV со чип A14 и повеќе RAM. Новиот уред ќе има „подобрени перформанси за играње“ кои ќе доаѓаат со софтвер tvOS 16.

Во приказната е и новиот HomePod, кој ќе пристигне дури следната година. Ако им се верува на гласините, звучникот ќе биде сличен по големина и перформанси на оригиналниот HomePod од 2018 година. Уредот ќе има чип S8, подобрен дисплеј и наводна поддршка за мулти-допир.

Конечно, има нови AirPods Pro слушалки, кои ќе доаѓаат со нов чип и подобрен звук.