Apple наскоро би можел да претстави нова линија на Mac компјутери, кои ќе работат со чипот од следната генерација на компанијата.

Според Марк Гурман од Блумберг, Apple започнал со тестирање на најмалку девет модели на Mac со четири различни M2 чипови, што сугерира дека Apple се подготвува да ги објави наскоро.

Apple ги тестира споменатите уреди со помош на надворешни апликации од App Store, а информациите од нив ни даваат подобар увид во тоа што можеме да очекуваме од следната линија на компјутери на компанијата.

Еден од уредите што се тестираат е MacBook Air со чип M2 и има осум CPU јадра и 10 јадра за графички картички. Претходните извештаи сугерираа дека следниот MacBook Air ќе претрпи голем редизајн, кој вклучува потенка рамка, повеќе порти и полнење MagSafe.

Apple, исто така, наводно тестира неколку Mac mini компјутери, со чипови M2 и M2 Pro, како и подостапниот M2 MacBook Pro со исти спецификации како гореспоменатиот MacBook Air.

Гурман исто така споменува дека компанијата тестира нови 14-инчни и 16-инчни MacBook Pro лаптопи, со 64GB меморија, кои ќе користат M2 Pro и M2 Max чипови.

Конечно, тука е новиот Mac Pro, кој ќе го користи наследникот на чипот M1 Ultra. Неодамна беше објавен M1 Ultra и го претставува најмоќниот чипсет на Apple, напојуван од Mac Studio.

Марк Гурман напоменува дека нема гаранции дека Apple ќе ги пушти во продажба сите модели што моментално ги тестира, но верува дека новите MacBook Air и Mac mini, како и подостапниот MacBook Pro се речиси сигурни за оваа година.