Huawei го објави новиот MateBook X Pro 2022 лаптоп во Кина. Лаптопот го покренуваат Intel Core i5 и Intel Core i7 процесори од 11-та генерација и доаѓа со 16GB RAM и простор за складирање до 1TB. Лаптопот е наследник на Huawei MateBook X Pro 2021, кој беше лансиран претходно оваа година и носи подобрувања при полнењето и топлинската енергија, како и кај подлогата.

Новиот Huawei MateBook X Pro 2022 доаѓа со Intel Core i7-1195G7 или Intel Core i5-1155G7 процесор. Лаптопот има 12GB RAM и доаѓа во NVMe PCIe SSD опции за складирање од 512 GB и 1 TB. Huawei MateBook X Pro 2022 доаѓа со Windows 11 Home оперативниот систем, соопшти компанијата.

Лаптопот има 14,2-инчен LTPS екран (3120 x 2080 пиксели) со стапка на освежување од 90 Hz и сооднос меѓу екранот и телото од 92,5 проценти. Мултитач екранот осетлив на допир доаѓа со поддршка за P3 широк опсег на бои и поддржува максимална осветленост од 500 нитa. MateBook X Pro 2022 поседува веб-камера од 720p и има шест звучници и четири микрофони.

Во однос на поврзувањето, Huawei MateBook X Pro 2022 се одликува со Wi-Fi 6 конекција и поддршка за Bluetooth 5.1. Има четири USB Type-C портови со поддршка за податоци, полнење и DisplayPort, како и приклучок од 3,5 мм. Опремен е со читач за отпечатоци од прсти на копчето за вклучување и подлога чувствителна на притисок што им овозможува на движењата да прават слики од екранот, да снимаат екрани, осветленост, репродукција и јачина на звук.

Постариот Huawei MateBook X Pro 2021 е претставен со помал екран од новиот Huawei MateBook X Pro 2022, кој исто така може да се пофали со подобрувања при полнењето и термичкото управување кај новиот модел со систем за ладење Shark Fin. Според Huawei, лаптопот доаѓа со батерија од 60 Wh. Huawei MateBook X Pro 2022 има димензии 31 x 22,1 x 1,55 см и тежи приближно 1,38 кг.

Huawei MateBook X Pro 2022 во Кина чини приближно 1.320 евра за Intel Core i5 со 16GB и 512GB простор. Од друга страна, Intel Core i7 со 16GB и 512GB меморија чини 1.450 евра, додека варијантата од 1TB чини приближно 1.730 евра.

Huawei MateBook X Pro 2022 е достапен во опции за бои смарагд, сребрена и вселенска сива боја и ќе биде во продажба во Кина од 6 јануари, според веб-страницата на компанијата.