Еве нешто што не го гледаме секој ден – новиот паметен телефон на Philips е лансиран во Кина. PH1 е нов буџетски уред во портфолиото на брендот и ги спарува основните спецификации со пристапни цени.

PH1 доаѓа со 6,5-инчен HD+ екран со засек во облик на капка за предната камера од 5MP. Има дизајн на прстен со двојна камера на задната страна, која содржи главна камера од 13MP и помошна длабочина од 2MP.

Philips настапи со истиот 12nm Unisoc Tiger T310 чипсет како неодамна лансираниот Philips PH2. Стандардно добивате 4GB RAM и 32/64 или 128 GB меморија. Вградена е батерија од 4.700 mAh, иако нема најава за брзо полнење. Изборот на портови вклучува USB-C и приклучок за слушалки, пренесува Tchandroids.

Во зависност од достапната меморија, цената на овој уред се движи помеѓу 78 и 120 долари, што е сосема солидно.