Poco го лансираше паметниот телефон Poco M3 на почетокот на 2021 година. Уредот беше опремен со Snapdragon 662 процесор и имаше до 6GB RAM меморија. Смартфонот има 6,53 инчен Full HD+ екран, тројна камера од 48 мегапиксели и селфи камера од 8 мегапиксели. Сега се чини дека брендот се подготвува да го претстави наследникот на Poco M3 во форма на Poco M4. MySmartPrice доби ексклузивни информации за лансирањето на Poco M4 и спецификациите на овој уред.

Според информациите, Poco M4 ќе биде лансиран на почетокот на февруари на светскиот пазар. Кога сме кај спецификациите, телефонот ќе може да се пофали со стапка на освежување на екранот од 90 Hz. За напојување на уредот, под хаубата ќе има процесор MediaTek. Што се однесува до камерата, POCO M4 ќе има поставка со три камери. Модулот на камерата ќе вклучува 64MP OV64B40 сензор, 8MP IMX355 сензор и 2MP OV2A објектив. Во однос на софтверот, претстојниот паметен Poco телефон ќе работи со Android 11 со MIUI 12.5 скин на врвот.

Како што одминуваат деновите, би требало да дознаеме повеќе детали за Poco M4 доколку се појави на кој било сертификат или бенчмарк. Како што веќе споменавме, Poco M4 ќе пристигне како наследник на Poco M3. Овој уред дојде со 6,53-инчен LCD екран кој има Full HD+ резолуција. Под хаубата, M3 работи со Snapdragon 662 чипсет. Овој паметен телефон има до 6GB LPPDDR4x RAM и 128 GB UFS 2.2 меморија.

Телефонот има тројна поставка на камерата, која вклучува главна камера од 48 MP и пар единици за длабочина и макро камера од 2 MP. Другите клучни спецификации што ги нуди Poco M3 се страничен сензор за отпечатоци, IR сензор, 3,5 милиметарски аудио приклучок, селфи камера од 8 MP, батерија од 6000 mAh и поддршка за брзо полнење од 18W.