Телефонот Redmi 10 започна да се продава во Сингапур, а веб -страницата Corts ги објави спецификациите на уредот.

Телефонот ќе има четири камери на задната страна, со главен сензор од 50MP. Тука ќе биде и дизајнот што го видовме на моделот Mi 10 Ultra – сребрени акценти околу главната камера.

Redmi 10 ќе работи со чипсет MediaTek Helio G88, и тоа е осум-јадрен процесор со две јадра Cortex-A75 @ 2.0GHz. Телефонот ќе се продава со 6 GB RAM и 128 GB меморија.

На предната страна е 6,5-инчен LCD со FHD + резолуција и 90Hz стапка на освежување. Екранот има дупка со селфи камера од 8MP, додека сензорот за отпечатоци се наоѓа на страната на рамката.

Покрај главната камера од 50MP на задната страна, има и ултра-широк сензор од 8MP и две камери од 2MP (макро и портрет). Има и батерија од 5000mAh со поддршка за полнење од 18W, MIUI 12 базиран на Android 11 и приклучок од 3,5 mm.

Redmi 10 се продава за околу 185 долари, ќе биде достапен во сива, бела и сина боја, а датумот на достапност е непознат.