Новата серија часовници, Galaxy Watch 6, обезбедува персонализирани здравствени насоки и совети, подобрувања во дизајнот и подобрено искуство со мобилни телефони за да бидете повеќе информирани и здрави.

 

Samsung Electronics денес ги претстави новите часовници¹ Galaxy Watch6 и Galaxy Watch6 Classic, дизајнирани да им помогнат на корисниците да развијат поздрави навики во текот на денот и ноќта². Серијата Galaxy Watch6 има сеопфатен опсег на функции поврзани со здравјето и моќни перформанси со префинет и елегантен дизајн, чии главни карактеристики се потенка рамка, поголем и поживописен екран и поинтерактивен кориснички интерфејсᶾ. И двата модели на корисниците им нудат уште поголем избор на лица за часовниците, како и нови опции за ремени, помагајќи им да ги постигнат своите цели.

„Со новите Galaxy Watch6 и Galaxy Watch6 Classic часовници, ја демонстрираме нашата посветеност да ги направиме напредните алатки за следење на здравјето достапни за секого, сега со полесен пристап директно од рачниот зглоб“, рече ТМ Рох, Претседател и шеф за Мобилно искуство (MX) во Samsung Electronics. „Од совети за спиење и општи фитнес совети, до информации за исхрана, Samsung нуди нови и лесни начини за корисниците да добијат увид и да преземат чекори кон подобро здравје и благосостојба, и дење и ноќе“.

Персонализирани совети за подобро здравје – почнувајќи од сонот

Серијата Galaxy Watch6 обезбедува корисни совети кои можат да доведат до позитивни промени во животниот стил и нуди персонализирани и конкретни увиди, предлози и охрабрувања. Бидејќи доброто здравје започнува со добар сон, Samsung им помага на корисниците да ја подобрат ноќта на ист начин како што го подобруваат денот, со фокусирање на три клучни елементи за подобар сон: разбирање на личните шеми на спиење, развивање подобри навики и создавање средина погодна за спиење.

Потпирајќи се на водечките карактеристики за спиење и благосостојба во индустријата, серијата Galaxy Watch6 сега нуди длабинска анализа на факторите за резултатите на спиењето – вкупно време на спиење, циклус на спиење, време на будење, плус физичко и ментално закрепнување – за да им помогне на корисниците да го разберат квалитетот на спиењето што го добиваат секоја вечер. Поперсонализираните пораки за спиење, развиени во соработка со Националната фондација за сон, исто така им обезбедуваат на корисниците детални информации за квалитетот на спиењето секое утро. Дополнително, Galaxy Watch6 нуди следење на постојаноста на спиењето што го покажува континуираното време на спиење и будење на корисникот, како и симбол за спиење во облик на животно кој го претставува нивниот тип на спиење⁶.

Подобрената функција совети за соним овозможува на корисниците да преземат акција врз основа на увидите во спиењето со приспособени совети, препораки и потсетници достапни и на зглобот и на паметниот телефон. Кога е време за спиење, часовникот Galaxy Watch6 може да помогне да се постави совршено опкружување за спиење со автоматско менување на поставките на поврзаната домашна електроника⁷ и вклучување на режимот за сон на часовникот и телефонот⁸ на корисникот за да се стишат известувањата, затемнети екрани, па дури и да се активира невидливиот LED инфрацрвен сензор на часовникот за скапоцени увиди за спиење без дополнително одвлекување на вниманието на осветлувањето.

Фитнес карактеристиките стануваат се повеќе персонализирани за да ги одржуваат корисниците постојано мотивирани. Функцијата Составот на телото⁹, нуди клучни физички мерења како што се мерења на скелетните мускули, стапката на базален метаболизам и процентот на телесна вода и телесните масти, нуди целосен преглед на телото и целокупната кондиција на корисникот, како и приспособен пристап кон поставување цели, следење на напредокот и насоки преку персонализирана севкупна фитнес програма, која сега вклучува и совети за исхрана, благодарение на новото партнерство со Whisk¹⁰.

Новата карактеристика за персонализирани зони на срцевиот ритам ги анализира индивидуалните физички способности¹¹ и дефинира пет оптимални нивоа на интензитет на трчање за да им помогне на корисниците да си постават свои цели врз основа на личните способности – од согорување маснотии до вежбање со висок интензитет. Покрај над 100 постоечки типови на вежби кои се следат, новина е трчањето на лента за трчање, кое го анализира трчањето на корисникот на лента за трчање, додека функцијата Персонализиран тренинг им овозможува на корисниците да ја развијат и следат сопствената рутина за вежбање.

 

Префинет дизајн, совршено Ваш

Серијата Galaxy Watch6 го подигнува искуството на користење преносливи уреди на следното ниво и нуди сосема нови дизајни за подобар приказ, поголема моќ и побогат избор на приспособливи и поудобни опцииᶾ.

Читањето и пишувањето стануваат полесни на 20% поголемиот екран¹² со повеќе текст на екранот и поголема тастатура¹³ – сето тоа без да влијае на удобноста при користењето. Поживописниот екран со поголема резолуција³ се одликува со максимална осветленост од 2000 нити, во комбинација со функцијата за постојана осветленост на екранот, која им овозможува на корисниците да гледаат и работат дури и при силна сончева светлина. Со подобрен процесор и меморија, Galaxy Watch6 овозможува полесни и побрзи интеракции³.

Часовниците Galaxy Watch6 и Watch6 Classic доаѓаат со 30% потенка рамка и 15% потенка ротирачка рамка, соодветно¹⁴, што дополнително ја истакнува убавината на оригиналната кружна рамка. Серијата Galaxy Watch6 има нови стилски, интерактивни и информативни апликации за часовници кои максимално го користат големиот екран, додека ремените со еден клик им овозможуваат на корисниците лесно да ги комбинираат ремените. На пример, новиот ремен од ткаенина¹⁵ и лицето на часовникот со совети за сон се совршена комбинација што ќе ви помогнат лесно да стекнете информативни сознанија за вашата шема на спиење.

Серијата Galaxy Watch6 доаѓа со поголема батерија и намалена потрошувачка на батерија¹⁶ за поддршка на поголем и појасен екран. За само осум минути брзо полнење, корисниците можат да додадат осум часа траење на батеријата, совршено за следење на спиењето во текот на ноќта¹⁷.

Максимално искуство директно од зглобот

WhatsApp им олеснува на корисниците на Galaxy Watch да останат поврзани со пријателите и семејството без да го кренат телефонот. Почнувајќи од оваа есен, корисниците можат да бидат продуктивни директно преку нивниот часовник со новите апликации на Google Calendar и Gmail, кои ќе бидат ексклузивно достапни на Wear OS. Тие, исто така, можат полесно да го следат целокупниот напредок на својот фитнес или податоците за исхраната со ажурирањата на MyFitnessPal и наскоро ќе уживаат во дополнителни опции за стримување со Audible.

Заедно со другите уреди на Samsung, серијата Galaxy Watch6 дополнително го збогатува корисничкото искуство. Ажурираната контрола на камерата овозможува далечинско управување со спарената камера¹⁸ на Galaxy Z Flip5 со цел да ги менува режимите и зумирањето. Samsung Smart TV¹⁹ или Galaxy Tab S9 го прикажува напредокот на корисникот во реално време со предводена фитнес програма или свесно внимание на големиот екран. Корисниците исто така можат автоматски да ја префрлаат врската на Galaxy Buds2 Pro помеѓу уредите на Samsung преку функцијата за автоматско префрлување. Ако им се случи да го изгубат телефонот, корисниците од серијата Galaxy Watch6 сега можат да го лоцираат преку функцијата Најди го мојот телефон поддржана од мапа²⁰.

И како и секогаш, личните податоци на часовникот остануваат безбедни благодарение на безбедносната платформа Samsung Knox.

Достапност²¹

Часовниците Galaxy Watch6 и Galaxy Watch6 Classic се достапни во претпродажба кај нас веќе од 26 јули 2023. На нашиот пазар уредите ќе бидат достапни по препорачана малопродажна цена од 24.299,00 ден. за GalaxyWatch6 Classic и 18.299,00 ден. за GalaxyWatch6.

Часовникот Galaxy Watch6 е совршен секојдневен придружник со модерен и минималистички дизајн. Се нуди во големина од 44 mm во графитна и сребрена боја и 40 mm во графитна и златна боја. Galaxy Watch6 Classic се одликува со премиум дизајн на сите времиња и саканата ротирачка рамка – и е достапен во црна и сребрена боја во големини од 43 mm и 47 mm.

Ако сте авантуристи и барате издржливост, перформанси и стил, Galaxy Watch5 Pro е одличен избор, сега со дополнителен подобрен формат за размена на податоци GPS (GPX)²². Освојте некоја нова маршрута со базата на податоци на датотеки GPX, која им овозможува на корисниците лесно да пребаруваат и да пристапуваат до препорачаните маршрути, додека функцијата за вежбање на рута сега поддржува трчање и пешачење покрај претходното достапно пешачење и возење велосипед.

За да дознаете повеќе за Galaxy Watch6 и Galaxy Watch6 Classic или да дизајнирате свој часовник, посетете ги: https://www.samsung.com/mk/watches/.

Нарачајте пред сите и добијте подарок!

Со преднарачка на нов Galaxy Watch6 или Watch6 Classic добивате подарок Galaxy Buds2. Вредноста на подарокот изнесува 8.999 МКД, а промоцијата трае од 26.7. до 1.8.2023 или пократко доколку се потрошат залихите. За повеќе информации за преднарачки посетете ја страницата www.samsung.com/mk/offer/preorder-galaxy-watch6

За Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со трансформативни идеи и технологии. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни системи и меморија, LSI системи, кастинг и LED решенија. За најновите вести, посетете ја прес-салата на Samsung на http://news.samsung.com.

—————-

¹Достапноста може да варира во зависност од пазарот, моделот и спарениот телефон. Сите функции, карактеристики, спецификации и други информации за производот во овој документ, вклучувајќи ги, без ограничувања, придобивките, дизајнот, цената, компонентите, перформансите, достапноста и можностите на производот се предмет на промена без најава.
²Само за општа благосостојба и фитнес цели. Не е наменет за употреба при откривање дијагноза, третман, следење или контрола на каква било медицинска состојба или болест. Здравствените информации достапни преку Уредот и/или Апликацијата не треба да се сметаат за медицински совет. Корисниците треба да побараат медицински совет од лекар. Одредени карактеристики може да зависат од пазарот, операторот или спарениот уред.
ᶾВо споредба со серијата Galaxy Watch5.
⁴Функциите за спиење се користат исклучиво за општа благосостојба и фитнес. Мерењата се наменети само за ваш личен увид. Консултирајте се со медицинско лице за совет.
⁵Се прикажува на спарениот телефон.
⁶Потребни се најмалку 7 дена податоци за спиење, вклучително и 2 слободни дена.
⁷Достапно на паметни уреди кои се регистрирани со апликацијата SmartThings. Потребна е најновата верзија на мобилните апликации Samsung Clock и SmartThings.
⁸Поддржано на паметни телефони Galaxy со One UI 5 или понова верзија.
⁹Состав на телото не треба да се користи ако имате вграден пејсмејкер или други вградени медицински помагала или ако сте бремени. Резултатите од мерењето може да бидат неточни ако сте помлади од 20 години. Наменет исклучиво за целите на општа благосостојба и фитнес.
¹⁰Поддржани на англиски и корејски јазик.
¹¹За да се ажурира секоја зона на отчукувањата на срцето за трчање врз основа на кардиопулмоналниот капацитет, потребно е да се трча на отворено повеќе од 10 минути со константна брзина од 4 км/ч или поголема.
¹²Споредбата на големината на екранот се заснова на часовниците Galaxy Watch6 Small (40mm) и Galaxy Watch6 Classic Small (43mm). Во споредба со часовниците Galaxy Watch5 Small (40mm) и Galaxy Watch4 Classic Small (42mm), соодветно, врз основа на часовниците Galaxy Watch6 Large (44mm) и Galaxy Watch6 Classic Large (47mm), споредбата на големината на екранот е 16%.
¹³Часовниците Galaxy Watch6 Small (40mm)_ и Galaxy Watch6 Classic Small (43mm) прикажуваат 33 отсто повеќе текст за известување и имаат 13 отсто поголема тастатура во споредба со часовниците Galaxy Watch5 и Galaxy Watch4 Classic, соодветно.
¹⁴Часовникот Galaxy Watch6 Small (40mm) нуди 30 проценти потенка рамка од часовникот Galaxy Watch5 Small (40mm), додека часовникот Galaxy Watch6 Classic нуди 15 проценти потенка ротирачка рамка од часовникот Galaxy Watch4 Classic.
¹⁵Се продава одделно. Достапноста на лентите за часовници може да варира во зависност од пазарот или операторот.
¹⁶Во споредба со часовниците Galaxy Watch5 и Galaxy Watch4 Classic, соодветно.
¹⁷Тестирање спроведено од Samsung на верзиите пред лансирање на часовниците Galaxy Watch6 и Galaxy Watch6 Classic (BT & LTE), секој поврзан со телефон Samsung; сите уреди тестирани со софтвер пред лансирање, Galaxy Watch магнетно брзо полнење USB C кабел (EP-OR900) и Samsung 25W USB C адаптер за напојување (EP-TA800). Времето на полнење зависи од регионот, поставувањето, шемата на користење и факторите на околината; вистинските резултати може да варираат. Samsung 25W USB C адаптер за напојување (EP-TA800) се продава посебно
¹⁸Поддржано на Galaxy S9 и понови модели.
¹⁹Оваа функција бара спарување на серијата Galaxy Watch со компатибилен Smart TV од 2021 година или понов уред. Достапноста може да варира во зависност од пазарот, моделот и поврзаните уреди.
²⁰Функцијата бара часовникот на корисникот да биде спарен со телефонот и двата уреди да бидат најавени на истата сметка на Samsung.
²¹Достапноста може да зависи од пазарот или операторот. Поддржаните модели, бои, големини и ремени може да се разликуваат во зависност од пазарот или операторот.
²²Функцијата GPS бара интернет конекција. Може да се користи на LTE модели без спарен паметен телефон. Моделите кои не се LTE бараат поврзување со Bluetooth со спарен паметен телефон.
²³Мерено без сензори за здравје.
²⁴Измерено без ремен.
²⁵Вистинскиот век на батеријата може да варира во зависност од мрежното опкружување, шемите на користење и други фактори.
²⁶Wear OS Powered by Samsung работи на телефони со најновата верзија на Android (освен верзијата Go и телефоните без апликацијата Google Play Store). Поддржаните функции може да варираат во зависност од платформата и пазарот.
²⁷LTE конекцијата достапна само на LTE моделите.
²⁸Серијата Galaxy Watch6 е водоотпорна до длабочина од 50 метри 10 минути со рејтинг од 5ATM. Не е погоден за нуркање или водени активности под висок притисок. Ако уредот или вашите раце се влажни, мора целосно да ги исушите пред употреба. Серијата Galaxy Watch6 обезбедува заштита од навлегување (IP68) на прашина и свежа вода до максимум 1,5 метри за 30 минути. За дополнителни информации, видете го упатството, вклучувајќи ги упатствата за нега/употреба.
²⁹Активирањето на уредот е достапно само откако ќе се поврзете со паметен телефон што поддржува услуги на Google Mobile. Компатибилните уреди може да се разликуваат во зависност од пазарот, операторот или брендот на уредот.