Австралија ќе се одржи првиот меѓународен симпозиум во светот за влијанието на пејачката Тејлор Свифт

Австралија ќе се одржи првиот меѓународен симпозиум во светот за влијанието на пејачката Тејлор Свифт

пред 3 месеци

„Свифтпозиум“ ќе го истражува влијанието на мегаѕвездата на сè, од музичката индустрија до културата и економијата. Австралија се подготвува да го одржи првиот меѓународен академски симпозиум во светот за влијанието на пејачката Тејлор Свифт, објави Би-Би-Си.

„Свифтпозиум“ ќе го истражува влијанието на мегаѕвездата на сè, од музичката индустрија до културата и економијата. Организаторите на тридневниот настан се надеваат дека ќе привлечат научници од целиот азиско-пацифички регион. Ќе се одржи во февруари, истата недела кога Свифт ја носи својата турнеја на Ерас со рекорди во Австралија.

Свифт, која се прослави како тинејџерка, се најде во центарот на важни културни моменти и дебати во текот на нејзината кариера. 33-годишната пејачка стана еден од најплатените и најнаградуваните уметници на сите времиња, што предизвика дебата за сè, од хонорарите за стриминг и сопственост на музика до мизогинија и култура на бојкот.

Толку беше влијанието на нејзината турнеја Ерас што ги урна веб-страниците за билети, експертите го измислија новиот тренд „Свифтономикс“ и местата како Викторија во Австралија побрзаа да ги реформираат законите за препродажба на билети.

„Таа е вистински феномен“, изјави за Би-Би-Си организаторката на „Свифтпозиум“, Џенифер Бекет од Универзитетот во Мелбурн.

Share
Scroll to Top