Аплауз и овации за Бјелогрлиќ и екипата на филмот „Чувари на формулата“ во Сараево

Аплауз и овации за Бјелогрлиќ и екипата на филмот „Чувари на формулата“ во Сараево

пред 8 месеци

Улиците околу Сараевскиот народен театар вчеравечер беа блокирани, бидејќи Сараевчани сакаа одблиску да ги видат вечерашните ѕвезди на босанскиот килим – екипата на филмот „Чувари на формулата“. Кога Драган Бјелогрлиќ, Раша Буквиќ и остатокот од продукцискиот тим излегоа од автомобилот, беа пречекани со огромни аплаузи и извици „Браво“.

И додека актерите од „Чувари на формулата“ кој вчеравечер ја имаше својата регионална премиера на 29. Сараевски филмски фестивал, по светската премиера во Локарно каде освоија две награди, се сликаа на црвениот тепих.

„Сакам да доаѓам овде, во Сараево, се чувствувам како да сум дома. На крајот на краиштата, малку по малку, јас сум во Сараево. Кога дојде поканата да дојдам на фестивалот во Локарно со „Чувари на формулата“, господата од Сараевскиот филмски фестивал веднаш ме контактираа и ме поканија да дојдам и овде. Со задоволство ја прифатив таа покана за Сараево, воопшто не поврзувајќи ја со успехот на филмот „Тома“, кој премиерно беше прикажан пред две години на Сараевскиот филмски фестивал. Најважно ми беше што целата екипа на филмот „Чувари на формулата“ дојде овде, во Сараево“, изјавил Драган Бјелогрлиќ.

На чело со Бјелогрлиќ, на црвениот тепих се појави меѓународна екипа од филмот.

„Тоа не беше наша намера, но филмот беше поддржан во Словенија, Северна Македонија, Црна Гора и така го направивме тимот. А самата приказна е таква што е поврзана со Франција и затоа ова е меѓународен филм. Сум имал можност да работам со странски актери и претходно и секогаш ми е најубавото нешто што не мора да го зборуваш истиот јазик, туку имаш иста имагинација. Сакам да правам мешани продукции. Сакам кога се мешаат луѓето и работите“, изјавил Бјелогрлиќ во Сараево, а на црвениот тепих пред Народниот театар каде се одржа гала-премиерата на „Чувари на формулата“ во продукција на КобраФилм и Јунајтед медиа излезе со Радивој Раш Буквиќ, Алексис Маненти, Оливие Бартелеми, Јован Јовановиќ, Алиса Радаковиќ, Огњен Миќовиќ, Маја Чампар.

Кога завршија со изјавите и фотографирањето, се вратија кај нивните фанови за да им поделат автограми, да се сликаат или накратко да разменат збор-два со нив.

И затоа при влегувањето во просториите на Народниот театар каде премиерно беше прикажан филмот „Чувари на формулата“ беа пречекани со овации и громогласен аплауз.

Бјелогрлиќ ја раскажува вистинската приказна за тоа како, среде кризата во Студената војна, група научници од Институтот Винча спроведуваат таен проект предводен од професорот Драгослав Поповиќ. Но, за жал, се случува да бидат изложени на смртоносна доза на зрачење, поради што југословенската тајна полиција ги носи на лекување во клиниката Кири во Париз.

Францускиот медицински тим предводен од професорот Жорж Матео заклучува дека нивната состојба е критична, а деновите им се одбројани. Иако Мате целиот свој живот го посветил на борбата против нуклеарното оружје и длабоко го презира проектот на кој работеле југословенските научници, тој предлага за прв пат во историјата да се изврши интервенција за замена на коскената срцевина на озрачените пациенти. Експеримент на живи луѓе или вистинска помош – прашуваат измачените југословенски научници.

Share
Scroll to Top