Аплауз и овации за Милчо Манчевски на светската премиера на „Кајмак“ во Токио

Аплауз и овации за Милчо Манчевски на светската премиера на „Кајмак“ во Токио

пред 2 години

Филмот „Кајмак“ на Милчо Манчевски ноќеска имаше светска премиера на 35. Меѓународен филмски фестивал во Токио. Пред преполна сала, екипата беше пречекана со огромен аплауз. По проекцијата режисерот и актерките Сара Климоска и Ана Стојановска разговараа со јапонската и меѓународна публика која премиерно го погледна филмот.

„Кајмак“ се прикажува во официјална конкуренција фестивалот кој е најголем во Азија и еден е од најголемите во светот. Од предложени 1.700 филмови од 107 земји, во официјална конкуренција влегоа само 15, меѓу кои и македонскиот „Кајмак“. Откако се распродадоа двете фестивалски проекции на „Кајмак“, организаторот додаде и трета проекција, предвидена за претпоследниот ден на фестивалот.

Манчевски утре ќе одржи мастерклас за јапонските студенти и публика како единствен автор од западниот свет со мастерклас покрај претседателката на жирито, американската режисерка Џули Тејмур. Режисерот ќе има и формален разговор со публиката и по втората распродадена проекција на филмот, на 28 октомври.

ТИФФ се отвори на 24 октомври, кога на црвениот килим продефилираа сите учесници, меѓу кои и дел од македонскиот тим на „Кајмак“ предводен од режисерот Манчевски, актерките Климоска и Стојановска и продуцентот Јане Ќортошев.

„Холивуд репортер“ во извештајот од свеченото отворање на фестивалот напиша дека Манчевски е „македонскиот ерудит од Њујорк“.

По светската премиера во Токио, „Кајмак“ патува на филмскиот фестивал „Златен коњ“ во Тајпеј, Тајван.

Македонската премиера на „Кајмак“ е предвидена за средината на ноември, а филмот веднаш ќе биде на редовен репертоар во сите киносали низ земјава.

„Кајмак“ е црна комедија или среќна трагедија за две семејства кои се пристојни на почетокот, а среќни на крајот. Филмот на Манчевски е безмилосна критика на малограѓанското лицемерие и апотеоза на индивидуалната слобода.

По сценарио и режија на Манчевски, во филмот играат: Сара Климоска, Камка Тоциновски, Александар Микиќ, Ана Стојановска, Дејан Лилиќ, Ѓорѓи Јолевски и други.
Македонски продуцент на филмот е Банана филм.

Фотографии: 2022 ТИФФ

Share
Scroll to Top