Балканските ѕвезди ги откажаа настапите по трагедиите во Србија

Балканските ѕвезди ги откажаа настапите по трагедиите во Србија

пред 12 месеци

Во Србија денес почнува тридневна жалост поради траедијата во школото Владислав Рибникар во Белград, во кој беа убиени девет лица. Осум деца и работник од обезбедувањето беа убиени во средата од вооружен тринаесетгодишен ученик, а една наставничка е повредена.

Напаѓачот е уапсен, а уште еден сличен се случи во Младеновци. Многу ѕвезди од естрадата потресени од случувањата ги откажаа настапите ширум Европа и светот. Меѓу првите кои ги откажаа се Марија Шерифовиќ, Драгана Мирковиќ и Лепа Брена.

„Од почит кон жртвите и семејствата на настраданите деца, ве извесуван дека настапот за овој викенд во Германија е откажан. Новиот датум наскоро ќе биде објавен. Тоа е најмалку што можеме да направиме во овие тешки и трагични моменти“, рече Лепа Брена.

Слично нешто направи и нејзината колешка Сека Алексиќ.

„Драги мои. Сега ни е најмалку до песни. Пред сè би сакала да изразам најдлабоко и најискрено сочувство до семејствата на настраданите. Ова се моменти кога треба да бидеме тивки и да се молиме. Настапот во Будва е откажан“, рече Сека.

Александра Пријовиќ исто така сподели дека ќе ги откаже настапите. Ана Николиќ рече дека нема да пее, исто како и нејзините колеги Аца Лукас и Мирослав Илиќ.

 

 

Share
Scroll to Top