Биг Бен утре повторно ќе заѕвони по пет години пауза

Биг Бен утре повторно ќе заѕвони по пет години пауза

пред 2 години

Биг Бен, светски познатото ѕвоно на кулата во Лондон, утре повторно ќе ѕвони по пауза од пет години. По една недела тестирање, првото официјално одѕвонување ќе го има во 11:00 часот и потоа ќе продолжи автоматски да работи.

dobivaj vesti na viber

Големиот часовник над британскиот Парламент во 2017 година беше однесено на реставрација на механизмот. Тој има повеќе од 1.000 подвижни делови кои мораа да се заменат и исчистат пред повторно да се стави во употреба.

 

Share
Scroll to Top