Биткоинт сега вреди 40.000, експертите велат ќе достигне и 100.000 долари

Биткоинт сега вреди 40.000, експертите велат ќе достигне и 100.000 долари

пред 4 месеци

Биткоинот во четвртокот се искачи на рекордно високо ниво од 40 000 долари, а експертите велат дека популарната криптовалута може да продолжи да расте до 100 000 долари.

Биткоинот порасна за 10,48% на 38.515 УСД, иако достигна нов рекорд од 40.383,4 долари, со што неговата пазарна капитализација, често користена за мерење на побарувачката, достигна над 717 милијарди долари.

„Биткоинот веројатно оди на 100.000, а потоа на 150.000, па на 200.000 долари“, рече Шамат Палихапитија, извршен директор на „Социјален капитал“,  за тоа колку може да продолжи растот. Тој додаде дека сепак постои неизвесност во временскиот хоризонт кога популарната криптовалута ќе ги достигне тие пресвртници.

Лани во октомври, PayPal, со над 300 милиони активни корисници, објави дека влегол на пазарот на криптовалути, дозволувајќи им на своите корисници да купуваат и продаваат биткоин и други виртуелни валути користејќи ги нивните сметки на PayPal.

Големата побарувачка од корисниците виде дека обемот на купување и продажба на биткоин на платформата на PayPal се зголеми за повеќе од 500% во последните два месеци, трансакциите од околу 20 милиони долари во ноември пораснаа на повеќе од 100 милиони долари до крајот на годината.

Share

AnimeDao animedao site: Watch My Hero Academia 3 (Dub) Episode 20 (https://animedao.nl/m/mg96/ep-20)

ANIMEFLIX animeflix dragon ball z: The Misfit of Demon King Academy (https://animeflix.nl/m/wOoj) Episode 13

Scroll to Top