(Видео) Кула од луѓе висока 13 метри победи на напревар во Шпанија

(Видео) Кула од луѓе висока 13 метри победи на напревар во Шпанија

пред 1 година

Најголемиот натпревар во Шпанија за правење на човечки кули се одржа во североисточниот град Тарагона во Каталонија пред околу 11.000 гледачи.

dobivaj vesti na viber

Тимот од Вилафранка победи во конкуренција од 40 други групи и освои награда од 16.000 евра, а нивната кула беше висока 13 метри. При симнувањесе повредени 71 натпреварувач, од кои 13 се пренесени во болница, соопштија организаторите.

Во Тарагона, еднаш на секои две години, се одржува натпревар во кој тимовите се обидуваат да ја изградат највисоката и најкомплицираната кула додека стојат еден на друг на раменици.

Share
Scroll to Top