(Видео) Поради поплавите во Њујок, неизвесен мечот на Новак Ѓоковиќ на Ју-ес опен

(Видео) Поради поплавите во Њујок, неизвесен мечот на Новак Ѓоковиќ на Ју-ес опен

пред 3 години

Неизвесен е мечот на Новак Ѓоковиќ на УС Опен, поради поплавите во Њујорк, пишуваат тамошните медиуми. Силното невреме кое го погоди североистокот на Америка, ги принуди надлежните да прогласат вонредна состојба.

По обилните дождови во Њујок се огласија и челниците од УС Опен.

„Го цениме вашеот трпение додека ја проценуваме ситуацијата. Безбедноста на нашите навивачи, играчи и персонало е од најголема важност. Го ажурираме распоредот, вклучувајќи го и времето на отворањето на капијата и почетокот на мечевите. Моментално планот е капијата да не се отвори пред 11 часот (17 по локално време)“, стои во соопштението на УС Опен.

Мечот меѓу Новак Ѓоковиќ на програмата е во еден часот по полноќ, во ноќта меѓу четвртокот и петокот. Според најновите информации во поплавите животот го изгубиле 15 лица. Невремето престана, но, ситуацијата е катастрофална. Нема струја, а по улиците движењето е отежнато.

Share
Scroll to Top