(Видео) Прогласен за европски град на годината, а многумина не ни слушнале за него

(Видео) Прогласен за европски град на годината, а многумина не ни слушнале за него

пред 3 месеци

Холандскиот град, кој ја доби престижната титула европски град на годината, се наоѓа западно од Амстердам. Дел од стариот град има згради што датираат од средниот век. Речиси кружната улица Muurhuizen е позната како една од најубавите во целиот град, а туристите сакаат да шетаат по неа, да застануваат покрај продавниците и да јадат во еден од рестораните.

Како и главниот град на Холандија, и Амерсфорт има каналски систем, полн со мостови и порти, кои може да се истражат при патување со брод. А за љубителите на уметноста градот е дом на втората по големина колекција на слики на Ван Гог. Тоа е исто така родното место на уметникот Пиет Мондријан, а посетителите може да се упатат кон Мондријаанхуис, родното место и домот на сликарот.

Ако барате прекрасни глетки, градот ги има и тие. Кулата на Ливе Врува е сè што остана откако првобитната црква беше случајно крената во воздух. Висока е само 100 метри, но доколку се искачите, ќе бидете наградени со прекрасен поглед на градот.

Текстот (Видео) Прогласен за европски град на годината, а многумина не ни слушнале за него е превземен од МАКФАКС.

Share
Scroll to Top