post-image

(Видео) Ракометарки во Кина тренираат со македонска музика

пред 6 месеци

Ракометниот клуб Шандонг од Кина на тренинзите се мотивира со македонска народна музика.

dobivaj vesti na viber

На социјалните мрежи се појави видео како тече еден тренинг во ракометниот клуб додека во позадина се слуша „Ако одам во Битола“.

Инаку поранешниот македонски ракометар, Иван Марковски сега живее во Кина каде ја предводи женската екипа Шандонг од Веихаи.

Марковски ја преземе функцијата на крајот на мај. Тој веќе потпиша договор со еден од најдобрите кинески клубови на три и пол години.

За Марковски ова не е прво интернационално искуство во женскиот ракомет, бидејќи претходно работеше во Франција како тренер на женскиот тим на Авенуа.

Видео: Инстаграм Иван Марковски

Share
Scroll to Top