(Видео) Светската куќа на кошарката, ФИБА, потсети на тројката на Илиевски, која на Македонија ѝ го донесе најголемиот успех

(Видео) Светската куќа на кошарката, ФИБА, потсети на тројката на Илиевски, која на Македонија ѝ го донесе најголемиот успех

пред 4 дена

Светската куќа на кошарката ФИБА ЕуроБаскет, објави видео од историскиот момент за Македонија, кога Илиевски постигна тројка и го приреди најголемиот успех на Земјата.
Македонија ја победи Литванија и се пласираше во полуфиналето на Европското првенство.

„Најголемото изненадување во историјата на европските првенства? Пред десет години, Македонија и Владо Илиевски ја шокираа Литванија“, пишува во објавата на ФИБА.

Помина една деценија од легендарното „Леле луѓе што направивме“, на Илиевски. Тој со својата постигната тројка и донесе на Македонија водство иако нашата репрезентација губеше со 2 поени разлика. Македонија се пласираеше во полуфиналето, во кое загуби од Шпанија.

Потоа и во битката за бронза беше поразена и од Русија. Четвртото место беше најголемиот успех за македонските кошаркари.

Share

Butt Attack Punisher Girl Gautaman R (https://4anime.biz/m/Vz10) Episode Full

Website https://animeheaven.pro: Watch Mono no Kamisama Cocotama animeheaven Episode 8 watch animes

Animepahe: Kosuke-sama Rikimaru-sama: Konpeitou no Ryuu anime episode Full online free at https://animepahe.cc anime stream

Website https://aniwatch.pro: Watch Dialogue Between Two aniwatch Episode Full anime

Amara: https://amara.org/en/profiles/profile/MM8y1E1zq4yjiQ5AjWLyDDsnFmigyiE8EeaLUoiJRfk/

Player: https://player.me/animeflixnl/about

Scroll to Top