(Видео) Џејн Фонда доби награда за животно дело на Златниот глобус

(Видео) Џејн Фонда доби награда за животно дело на Златниот глобус

пред 3 години

Легендарната актерка, Џејн Фонда одржа говор синоќа при примање на наградата „Сесил Б. ДеМил“, за животно дело на Златниот глобус. Подеднакво позната по нејзиниот активизам, како и по глумата, го предизвика Холивуд да „влезе во чекор со разновидноста што се појавува“ во индустријата.

„Толку сум трогната да ја добијам оваа чест, благодарам“, го започна својот говор Фонда. „Ние сме заедница на раскажувачи, и во бурни, кризни времиња како овие, раскажувањето е секогаш од суштинско значење“.

Фонда објасни дека приказните можат да ги променат нашите срца и умови.

“Тие можат да ни помогнат да се видиме во ново светло. Да имаме емпатија, да препознаеме дека и покрај целата наша разновидност, ние сме луѓе, нели. Сум видела многу разновидност во мојот долг живот и на моменти ме предизвикаа да разберам некои од луѓето што сум ги сретнала, но неизбежно, ако моето срце е отворено и погледнам под површината, чувствувам сродство “, продолжи 15-кратната номинирана актерка за Златен глобус и седумкратен победник.

„Приказни, тие навистина можат да ги променат луѓето“, објасни таа. „Но, постои приказна што се плашевме да ја видиме и слушнеме за нас во индустријава, приказна за тоа кои гласови ги почитуваме и воздигнуваме и кои ги мелодираме, приказна за тоа кому му е понудено место на масата и кој е чуван. Надвор од просториите каде се носат одлуки “.

Фонда продолжи: „Па ајде сите, вклучително и сите групи кои одлучуваат кој ќе се вработи, кој ќе освои награди, ајде сите да се обидеме да го прошириме тој шатор, така што сите ќе се кренат и сечија приказна ќе добие шанса да се види и слушне. Да се ​​направи ова едноставно значи да се признае она што е вистина. Да се ​​биде во чекор со различната разновидност, што се случува заради сите оние кои маршираа и се бореа во минатото и оние кои денес ја подигнаа диригентската палка. Па да бидеме лидери “.

Осумдесет и тригодишната Фонда беше една од ретките славни личности што присуствуваше на Златните глобуси лично во хотелот Беверли Хилтон во Лос Анџелес. Таа сподели неколку видеа зад сцената кои го прикажаа протоколот Ковид-19 на социјалните мрежи.

Share
Scroll to Top