ГМ диета е одлично решение за сите оние кои не трпат глад, а се губат до 7 килограми неделно

ГМ диета е одлично решение за сите оние кои не трпат глад, а се губат до 7 килограми неделно

пред 2 години

ГМ диетата ви овозможува да јадете колку што сакате, но само строго наведени намирници.

Погледнете го менито и пробајте ја диетата со која губите до 5-7 килограми неделно. А освен тоа, телото го ставате во процес на детоксикација. Причината се состојките на оваа диета: овошје, зеленчук, млеко, супа и 6-8 чаши вода дневно.

Исто така, оваа количина на овошје, зеленчук и вода која се внесува во организмот во текот на еден ден е погодна и за варење. Сето ова ќе му помогне на вашето тело да се ослободи од токсините кои можат да направат да се чувствувате тромо и нездраво.

ГМ супата се прави многу лесно и се состои главно од зеленчук. Оваа супа може да се јаде во неограничени количини во текот на неделата и добро е да се јаде што почесто.

Совет: супата ви помага да останете хидрирани додека телото го исфрла вишокот маснотии.

Состојки на ГМ супа:

  • Вода
  • 2 зелени пиперки
  • 6 главици кромид (помали или 2 поголеми)
  • Домати
  • Целер
  • Глава од зелка
  • Коцка пилешка супа
  • Сол и бибер по вкус

Ставете ги сите состојки во тенџере за готвење и варете ги најмалку 45 минути или додека целиот зеленчук целосно не се свари.

Мени на ГМ диетата

1 ДЕН:
Јадете само овошје – секаков вид освен банани. Максималната количина на овошје не е наведена. ГМ диетата особено ги поттикнува следбениците да јадат дињи за да го зголемат слабеењето.

ДЕН 2:
Јадете само зеленчук во сурова или варена форма. ГМ диетата не ја одредува максималната количина на зеленчук. Ограничете го компирот само на појадок.

3 ДЕН:
Јадете само овошје и зеленчук од секаков вид освен банани и компири.

4 ДЕН:
Консумирајте само банани и млеко. Можете да јадете до шест големи или осум мали банани. Испијте три чаши млеко, по можност обезмастено.

5 ДЕН:
Јадете говедско, пилешко или риба. Покрај месо, можете да јадете и шест домати. Вегетаријанците можат да го заменат месото со кафеав ориз или свежо сирење. Зголемете го внесот на вода за две чаши за да ја исфрлите дополнителната урична киселина
.

6 ДЕН:
Јадете само говедско, пилешко или риба. Денешните јадења може да вклучуваат неограничено количество зеленчук, но не и компири. Вегетаријанците можат да го заменат месото со кафеав ориз или свежо сирење. Зголемете го внесот на вода за две чаши за да ја исфрлите урична киселина.

7 ДЕН:
Јадете само кафеав ориз, овошје, овошни сокови и зеленчук. Максималната количина не е одредена за ниту една од овие намирници.

Пред да започнете со оваа диета, консултирајте се со лекар.

Share
Scroll to Top