Гнезда со лешници без печење

Гнезда со лешници без печење

пред 3 години

Потребни состојки:

200 мл. вода
100 мл. сок од портокал
150 гр. шеќер
150 гр. маргарин
100 гр. чоколадо
Гответе да се растопи.
150 гр. печени лешници (мелени)
300-350 гр. мелени бисквити

Фил:
150 мл. слатка павлака
100 гр. чоколадо

Начин на подготовка:

Павлаката и чоколадото ставете ги во тенџере и гответе ги околу 5 минути. Смесата оставете ја неколку часа во фрижидер да се стегне. Сите состојки за колачите спојте ги, направете топчиња и извалкајте ги во грубо исечкани, печени лешници. Направете вдлабнатина во средината со шприц ставете од филот.

Share
Scroll to Top