Големи колку една шака: најмалите раси на кучиња

Големи колку една шака: најмалите раси на кучиња

пред 1 година

Доколку некогаш сте се запрашувале која раса е најмала на светот, еве ги одгвоорите.

Ним просто е невозможно да им одолеете. Ова се најслатките минијатурни раси на кучиња.

Померански шпиц

Ова нежно куче е совршено милениче за семејствата кои живеат во стан и немаат доволно простор. Имаат доста специфично крзно поради кои личат на кадифена играчка. Тие важат за едни од најпопуларните раси на светот, а интересно е дека се многу храбри, што дури не се плашат ниту од поголемите раси на кучиња.

Чивава

Таа има специфичен карактер, тежи помеѓу 0,5 и 2,5 кг. Името ѝ потекнува од мексиканскиот град Чивава. Иако е минијатурна, лојална му е на сопственикот, а знае да биде и заштитнички настроена, што понекогаш е премногу гласна. Чивавата е верен пријател, срдечен и полн со љубов спрема газдата.

Руско џуџесто куче

Активно, доста весело и хиперактивно куче. Тежат до 3 килограми, а можат да живеат помеѓу 12-15 години.

Џуџеста пудла

Најкраткиот опис за оваа пудла е дека е интелигентно, приврзано и мирољубиво куче. Бара специфична нега на влакната, но затоа возвраќа со бескрајна љубов. Важно е да знаете дека ова куче може да се чува само во домашни услови, бидејќи е многу чувствително.

Бишон

Бишон во буквален превод од француски значи топчесто локнесто куче, а тежи помеѓу 3-5 килограми. Тој е семејно куче бидејќи е лојален, дружељубив и спрема децата, но и спрема другите животни. Неговата најпрепознатлива карактеристика е рунтавото бело крзно кое бара редовно чешлање.

Мопс

Мопсот е куче кое личи на играчка, има сплескано лице и муцка, полн е со набори и опашката му е свиена. Важни за една од најсимпатичните раси во нашава листа, харизматичен е по карактер, пријателски настроен и помалку смешен. Има убаво, сјајно влакно кое може да биде во различни бои, и мускулесто, мало тело кое го прави единствен.

Шицу

Шицуто е семејно куче затоа што добро се слага со малите деца, а некогаш го викаат и мини-лав. Има двојно слоевито, полно, густо влакно, кое бара секојдневно четкање. Пријателски е настроен со другите животни, па со нив може да живее во ист стан/куќа.

Share

watch anime. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

english anime 4Anime Naruto: Shippuden (Dub)

SK8 the Infinity Episode 11

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 4

anime streaming 4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub)

online anime One Piece (Dub)

Scroll to Top