Данска е светски шампион во ракомет

Данска е светски шампион во ракомет

пред 9 месеци

Репрезентацијата на Данска е светски првак во ракомет, откако во финалето на СП во Египет ја победи Шведска со резултат 26:24. Ова е втора титула на Данска на Светските првенства, откако победија на Мундијалот и пред две години.

Најзаслужен за титулата беше голманот Никлас Ландин, кој имаше 15 одбрани, а голем дел од нив во последната четвртина од натпреварот. Тогаш Данска се одвои од Шведска, во натпреварот кој цело време беше изедначен и се играше гол за гол.

Најефикасни во данската репрезентација беа Хансен со 6, односно Нилсен со 5 голови, додека кај Шведска Ване го заврши натпреварот со 5 гола.

Претходно, во натпреварот за третото место, Шпанија ја победи Франција со 35:29 и ја освои бронзата.

Share

Website https://gogoanime.be: Watch Emma: A Victorian Romance Season Two gogoanime Episode 12 nisekoi gogoanime

C³ - CubexCursedxCurious Special (https://kissanime.mx/m/w38b) Episode Full

Website https://wcostream.cc: Watch Ling Yu 4th Season wcostream Episode 12 wcostream

Website https://animeflix.nl: Watch Ashita no Eleven-tachi animeflix Episode Full dragon ball z animeflix

Sxd quangnam: http://www.sxd.quangnam.gov.vn/Default.aspx?tabid=158&TLID=6526

Git qt: https://git.qt.io/animeflixnl

Scroll to Top