Домашни пиварки - Reporter.mk

Домашни пиварки – Reporter.mk

пред 6 месеци

Потребни состојки:

1 шолја од 200 мл пиво
2 шолји масло
500-600 гр брашно (по потреба)
1 прашок за печиво

Шербет:

2 шолји (од 250 мл) шеќер
1 шолја вода
малку лимонов сок
мармалад од кајсија или сливи
ореви или бадеми

За валкање: 150 г кокос или мелени ореви

Начин на подготовка:

Малку брашно ставете на дното од садот. Ставете пиво, масло и промешајте со дрвена лажица, па додадете го прашокот за печиво. Додадете уште брашно за да добиете средно меко тесто. Нека отстои 15 минути, па расукајте кора и со тркалезен калап (или чаша) вадете парчиња од тестото. Во секоја пиварка ставете малку мармалад и јатка од орев или бадем, па затворете од сите страни. Наредете ги во тава покриена со хартија за печење и печете на 200 степени. Додека се печат пиварките, подгответе го шербетот. Во длабок сад ставете вода и шеќер да зовријат, па тргнете на страна. Печените колачи уште додека се топли (но, не врели) ставете ги во сирупот, па извалкајте ги во кокос.

Share

KissAnime boku no hero academia kissanime: Watch How Not to Summon a Demon Lord Ω Episode 1 (https://kissanimeonline.com/m/317r/ep-1)

AniWatch watch anime: The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 25

Scroll to Top