Кариерата ја започна во цртани филмови, отпеа дует со Луис Армстронг, два пати се мажеше, а љубовта ја најде со Арсен Дедиќ: Животната приказна на Габи Новак

Кариерата ја започна во цртани филмови, отпеа дует со Луис Армстронг, два пати се мажеше, а љубовта ја најде со Арсен Дедиќ: Животната приказна на Габи Новак

пред 8 месеци

Габи Новак (87) е југословенска и хрватска пејачка на поп музика со хрватско-германско потекло.

Родена е во Берлин од татко од Хвар и мајка од Берлин, а детството го поминала во главниот град на Германија. На почетокот на Втората светска војна, семејството се преселило на Хвар. Нејзиниот татко починал во 1945 година.

Дипломирала применета уметност во Загреб, работела во „Вјесник“, потоа во загребски филм како цртач и сценограф. Таа им позајмуваше гласови на анимираните ликови, а Бојан Адамич ги забележа нејзините вокални способности и ја покани да гостува на концертите на „Биг Бенд“ во Љубљана. Таа пееше во хорот на Емил Козет и благодарение на тоа го обиколи целиот свет.

Ја отпеа песната Happy Road од филмот „H-8“, а во 1959 година настапи на Загребфест со песната „Љубав или шала“ и со таа песна се појавува во филмот „Љубов и мода“. На Блед џез фестивалот во 1958 година, таа отпеа дует со Луис Армстронг, а шест години подоцна доби понуда да пее на западниот пазар, но таа се откажа, бидејќи не сакаше да се согласи да го промени својот изглед. Имено, тие барале физички да се промени, да ја обои долгата руса коса црна и да ослабне десет килограми.

Внимателно бираше песни и ги пееше само оние што и се допаѓаат. На сцената секогаш беше дотерана, нежна и совршено прилагодена на приликата за која пее. Наградата „Порина“ ја доби за најдобра женска вокална изведба на албумот „Пјесма је мој живот“ во 2003 година и за особен придонес во хрватската забавна музика во 2006 година.

Беше во брак три пати. Првиот сопруг бил академскиот сликар Богдан Дебењак, потоа била во брак со Стипица Калоѓер, но бракот траел неколку години. Трет пат среќата ја проба со Арсен Дедиќ на кого му го роди синот Матија. Со текот на времето, нивниот брак стана синоним за голема љубов и партнерство.

Тие се запознаа во 1958 година пред некогашното телевизиско студио на аголот на улиците Шубиќева и Звонимир. Тој беше поп ѕвезда, а Габи пееше со големи музичари.

– Кога ја запознав, таа беше мажена. Отпрвин бевме пријатели и колеги, а кога се разведе, не ми се веруваше многу затоа што како колешка опширно сведочеше за мојот претходен живот. Наскоро таа ги испраќаше моите пријатели дома еден по еден. Во еден момент и двајцата сфативме дека не можеме да живееме еден без друг. Решивме да не правиме голема љубов од тоа, туку едноставно да почнавме да живееме заедно, изјавил Арсен Дедиќ за почетоците на љубовта со Габи Новак со која беше во брак 42 години.

Share
Scroll to Top