Катедралата „Нотр Дам“, која беше уништена во пожар, ќе се отвори за посетители во 2024 година

Катедралата „Нотр Дам“, која беше уништена во пожар, ќе се отвори за посетители во 2024 година

пред 5 месеци

Катедралата Нотр Дам во Париз, која беше уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена за посетителите во 2024 година, откри француската министерка за култура Розелин Бачело. Таа соопшти дека биле собрани 833 милиони евра преку јавна акција, што се доволно средства за реконструкција на катедралата.

Катредралата, која веќе се реновира, ја посети францускиот претседател Емануел Макрон, кој пред две години побара Нотер Дам да се обнови во рок од пет години.

Пожарот во катедралата Нотр Дам избувна ноќта на 15 април 2019 година. Се урна едната од кулите и голем дел од покривот беше уништен, но пожарникарите успеаја да го зачуваат овој  средновековен објект, кој многумина го сметаат за ремек-дело на готската уметност.

Share

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD

TwistMoe: Digimon: The Movie (Dub) anime episode Full online free at https://twistmoe.net watch animes

Website https://animeflv.uk: Watch Dragon Ball GT: A Hero's Legacy (Dub) animeflv Episode Full anime streaming

AnimeKisa Watch english anime Online in HD for FREE

App roll20: https://app.roll20.net/users/9167461/kissanimemx

Zotero: https://www.zotero.org/gogoanimelol/cv

Scroll to Top