Кејт Бланшет покажа зошто е стилска икона: носеше тексас во свечена пригода и изгледаше одлично

Кејт Бланшет покажа зошто е стилска икона: носеше тексас во свечена пригода и изгледаше одлично

пред 2 недели

Кејт Бланшет секогаш привлекува внимание со својот моден избор – без разлика дали позира во екстравагантна вечерна креација на црвениот тепих пред престижната церемонија на доделување на наградите или избира едноставни парчиња за секојдневните активности.

Австралиската актерка секогаш изгледала елегантно, добро облечено и женствено. Таа не бега од експериментирање со ткаенини, конструкции и модни стилови за да ја истакне својата личност, пишуваат медиумите во регионот.

Таа го привлече вниманието и на неодамна одржаната проекција на „Изборот на Софија“ во Музејот на модерна уметност во Њујорк, на која се прославија четири децении од објавувањето на тој познат филм на режисерот Алан Џ. „Измамници“ со Мерил Стрип во главната улога.

За таа прилика Кејт Бланшет избра интересен костум од тексас во испраната сива боја – составен од долга јакна и фармерки.

Тоа е креација на германскиот дизајнер Лук Хуел, кој го дизајнираше оделото за овогодинешната пред-есенска колекција на брендот „AZ Factory“, која беше инспирирана од неодоливата леснотија на париската мода.

„Никаде на друго место модата не се сфаќа толку сериозно. Меѓутоа, секогаш кога го набљудувам стилот на облекување на парижанките, се чувствувам безгрижно. Ништо не е форсирано. Сакам да ги земам предвид несовпаѓањата и енергијата на оваа конвергенција која е единствена за Париз“, напиша дизајнерот на својот блог опишувајќи ја својата инспирација за неговата колекција.

Кејт Бланшет на гала настанот во Музејот на современа уметност во Њујорк покажа дека совршено ја отелотворува оваа дуалност.

Под „испраната“ тексас јакна имаше предимензиониран ѓердан украсен со светкави камења. Таа визуелно го продолжи изданието со темен пар чевли со високи потпетици и го заокружи со сребрена чанта.

Share
Scroll to Top