Македонија го победи Чиле, ракометарите во втората фаза на СП во Египет

Македонија го победи Чиле, ракометарите во втората фаза на СП во Египет

пред 1 година

Македонија го победи Чиле во третиот натпревар на СП во Египет и се пласираше во второто коло на првенството. Иако на полувремето губеа со еден гол, македонските ракометари на крајот победија со резултат 32:29.

Кире Лазаров беше прогласен за играч на натпреварот. Тој постигна осум гола, на неговиот 40. натпревар на светските првенства и се запиша во ракоментната историја на Мундијалите како играч што дал гол на сите 40 натпревари. Голманот Никола Митревски имаше 14 одбрани, Костески и Пешевски дадоа по пет гола.

Во репрезентацијата на Чиле, Салинас даде девет гола, а Себаљос седум.

Во следната фаза, Македонија ќе игра против репрезентациите на Словенија, Русија и Белорусија.

 

Share

watch animes. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

goanime pe Bleach

Fairy Tail (Dub) Episode 166

anime website GoGoAnime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

sites to watch anime Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

anime websites Demon Slayer: Entertainment District Arc

Scroll to Top