Мирис на новогодишните празници во домот

Мирис на новогодишните празници во домот

пред 5 месеци

Нова година е посебен празник, чија атмосфера е поинаква од сите останати, а мирисот игра голема улога во тоа. Новата година и Божиќ имаат посебна арома која го крева расположението: домашни колачи, мирис на зачини, варено вино, на елка. Доколку сакате оваа арома да ја задржите и во својата куќа, за вас имаме неколку предлози.

Мирисна пареа

Празничните мириси можат да се добијат благодарение на зачините, билките и овошјето, додека се ставени во вода на вриење. Само за неколку минути – и вашата куќа ќе биде исполнета со волшебна арома. На пример, цитруси: 3-4 мандарини, 1-2 лажици сува лимонова кора и суви бобици од смрека треба да се стават во вода на вриење.

Уште еден вкус е зачинетото јаболко. Потребно ви е само ¼ шолја сушена или свежа брусница, ¼ шолја сушени јаболка или пола свежо исецкано јаболко, како и мал осушен корен од ѓумбир. Сето тоа ставете го вода за вриење.

Варено вино

Новогодишните и божиќните мириси исто така е зачинетото варено вино. Подгответе го овој пијалак дома и во текот на подготовките вашата куќа едноставно ќе биде исполнета со величествената арома на цимет и портокал.

Зачинет портокал

Многу едноставна верзија на новогодишниот мирис е кога на портокалот ќе залепите сушено каранфилче. Портокалот ќе ви помогне при ослободувањето од стрес, а каранфилчето ќе ви ја поттикне работата на внатрешните органи. Ставете такво овошје на чинијата и оставете го некаде низ куќата – ќе ве воодушеви аромата која трае повеќе од еден месец.

Шишарки

Соберете шишарки во шумата или паркот. Ставете ги во рерна. Потоа извадете ги и залејте ги со етерично масло или со сок од портокал. Оставете ги неколку саати. Потоа ги на чинија или во друг сад, можете да ги украсите со гранчиња од елка или друг новогодишен декор. Шишарките не само што ќе ја украсат куќата, туку и ќе ја замирисаат.

Свеќи

За да ја создадете својата новогодишна арома, ќе ви помогнат свеќите кои едноставно можете да ги купите или да ги направите со свои раце. За да го направите тоа, потребно е само да купите обични парафински свеќи, сад во кој свеќата ќе се наоѓа и, секако, адитиви: есенцијално масло, кора од портокал, зрно кафе, стапчиња цимет. И не заборавајте на фитиљот кој ќе изгори. Само растопете го парафинот, додадете масло и сипете го во садот така што фитиљот ќе се наоѓа во внатрешноста на свеќата, а врвот ќе се залепи така што е можете веднаш после тоа ќе можете да го запалите.

Share

AnimeHeaven my anime heaven: Death Note (https://animeheaven.pro/m/4nk) Episode 37

AnimeDao anime online: Watch How Not to Summon a Demon Lord Ω Episode 2 (https://animedao.nl/m/1zwN/ep-2)

Scroll to Top