Непознат објект пролетал покрај Земјата

Непознат објект пролетал покрај Земјата

пред 7 месеци

Мистериозно тело ја одминало Земјата, велат научници од НАСА, кои засега не можат да кажат за што  станува збор. Непознатиот објект според проценките на научниците поминал покрај Земјава утрово околу 3 и 50 часот, на растојание од 31,605 милји, пренесува tmz.

Српски Курирвчера пренесе дека од Центарот на НАСА за проучување на објекти кои минуваат во близина на Зејата, претходно најавиле дека објектот ќе прелета утрово околу 9 часот.

„Станува збор за исклучителна блиска средба. Објектот се најде на оддалеченост од Земјата, еквивалентно на околу 13′ од просечната оддалеченост меѓу нашата планета и Месечината“, изјавил астрономот Џанлука Маси за „Њузвик“. пренесува српски Курир.

Објектот, за кој се проценува дека има пречник помеѓу 15 и 33 стапки, е откриен за време на истражувањето на Pan-STARRS со седиште на Хаваите, на 17 септември 2020 година.

Ова откритие го потврди два дена подоцна и Центарот за мали планети, кој е одговорен за пронаоѓање на малите тела во Сончевиот Систем.

Првичните информации сугерираат дека станува збор за астероид. Но, научниците од CNEOS набрзо потоа почнале да се сомневаат дека SO 2020 е астероид.

„Не сме сигурни дека станува збор за астероид. Тоа е природно тело“, напишал Маси на веб-локацијата на проектот Virtual Teleskope Project.

Директорот на CNEOS, Пол Чодас, дополнително сугерирал дека 2020 SO може воопшто да не е астероид и дека можеби станува збор за ракетен засилувач од неуспешната лунарна мисија на НАСА Survivor 2, која беше лансирана на 20 септември 1966 година.

До овој заклучок дошол користејќи компјутерски модел за да ја разработи минатата траекторија на телото низ вселената. Чодас открил дека објектот веќе неколку пати поминал релативно блиску до Земјата во изминатите децении.

„Една од можните патеки кои ги траектиравме за SO 2020 покажа дека тој се доблиижил многу блиску до Земјата и Месечината на крајот на септември 1966 година“, изјавил Чодас.

„Тоа беше како момент на еурека, кога брзата проверка на датумот на лансирање на лунарните мисии се совпадна со мисијата ‘Преживеан 2’“, додал тој.

Ниската релативна брзина и орбиталниот рамен објект го поддржува фактот дека објектот нема природно потекло.

Земјината гравитација го фатила 2020 SO на 8 ноември, а пресметките покажуваат дека тој ќе остане во орбитата околу нашата планета како привремен сателит до март 2021 година, пред повторно да избега во нова орбита околу Сонцето.

Како 2020 SO се приближува кон Земјата, астрономите ќе го набљудуваат за да утврдат дали станува збор за парче од вселенски отпад од 1960 година.

Share

WCOStream we bare bears wcostream: Hori-san to Miyamura-kun (https://wcostream.cc/m/nbYL) Episode 4

KissAnime kissanime online: Watch Spirit Chronicles Episode Preview

Scroll to Top