Октоберфест, најголемиот фестивал на пивото, пак ќе се одржи по две години пауза

Октоберфест, најголемиот фестивал на пивото, пак ќе се одржи по две години пауза

пред 2 години

Најголемиот германски фестивал на пивото, Октоберфест, оваа година ќе се одржи по двегодишна пауза, откри градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтер. Фестивалот ќе се одржи меѓу 17 септември и 3 октомврии на овогодинешниот настан нема да има ограничувања за коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

Во изминатите две години Октоберфест беше откажан поради пандемијата со короната. Тој има 200-годишна историја, но подолги паузи кога не се одржувал имало само за време на војни.

Пред пандемијата, Октоберфест го посетуваа околу шест милиони луѓе од целиот свет.

Share
Scroll to Top