Победничкото Ферари Ф300 на Шумахер излегува на аукција

Победничкото Ферари Ф300 на Шумахер излегува на аукција

пред 2 години

Победничкото Ферари Ф300 на седумкратниот Ф1 шампион Михаел Шумахер во август ќе се продава на аукција. Станува збор за болид од 1998 година во кој Шумахер таа сезона оствари четири од шест победи. Со оглед на тоа дека го возеше легендарниот Шумахер, се очекува цена од 6 до 8 милиони долари.

dobivaj vesti na viber

Автомобилот го придвижува трилитарски V10 мотор кој развива 800 КС. На шасијата на автомобилот се наоѓа бројот 187, а Шумахер возејќи го овој Ф300 ја оствари првата победа во Канада со предност од 16 секунди. Следната победа ја прослави во Франција, а потоа и во Велика Британија. Тој го постигна четвртиот на трката за Големата награда на Италија.

Формула 1 шампион во 1998 година сè уште беше Мика Хакинен, додека Шумахер заврши на второто место. Ферари го задржа овој автомобил до септември 1999 година, кога го продаде, а тој купувач го поседува до денес. Автомобилот е во одлична состојба, а новиот сопственик се очекува да издвои меѓу 6 и 8 милиони долари.

Share
Scroll to Top