Поранешен фудбалер на Шефилд Јунајтед пронајден мртов

Поранешен фудбалер на Шефилд Јунајтед пронајден мртов

пред 11 месец

Прочуениот напаѓач на Јамајка, Лутон Шелтон, кој некогаш го носеше дресот и на Шефилд Јунајтед, е пронајден мртов. Шелтон боледувал од амиотрофична латерална склероза, тешко заболување на моторните неврони, што резултира со атрофирање и дегенерација на мускулите.

Ова болест предизвикува губење на можноста за движење, зборување, голтање и на крајот дишење. Болеста му е откриена во 2018 година, само 19. месеи откако доживеа повреда во дресот на Харбор од Јамајка на натпреварот против Тиволи Граденс.

Во првите две години од неговиот престој во Англија, му почина татко му, а сега тој е пронајден мртов во својот дом. Шелтон, светската афирмација ја стекна играјќи за денешниот премиерлигаш Шефилд Јунајтед, израсна во Харбор, а во 2006 година стигна во Европа кога го засили тимот на Хелсинбордс.


Ќе ви се допадне

Share
Scroll to Top