Поранешниот премиер на Малезија ги повика муслиманите да убијат милиони Французи

Поранешниот премиер на Малезија ги повика муслиманите да убијат милиони Французи

пред 1 година

Поранешниот премиер на Малезија, Махатир Мохамед, предизвика бес во јавноста, откако јавно ги повика муслиманите да убијат милиони Французи, по вчерашниот терористички напад во Ница.

Само неколку минути по нападот, тој на „Твитер“ удри силно и по францускиот претседател Емануел Макрон.

Многумина го обвинија Махатира, кој се до февруари беше најстар светски лидер, до моментот додека не поднесе оставка, дека ги поттикнувал своите фанови кои ги имал на социјалните мрежи на масовно убивање. Махатира има повеќе од 1.3 милиони фанови на социјалните мрежи.

„Макрон не покажува дека е цивилизиран. Многу е примитивен во обвинувањата на исламската религија и муслиманите за убиството на школскиот професор. Тоа не е во рамки на учењето на исламот. Бесните луѓе убиваат без разлика на вероисповедта. Французите во текот на својата историја убија милиони луѓе. Многу од нив биле муслимани“, напишал поранешниот премиер.

„Бидејќи за она што што го направи една бесна личност, ги обвинивте сите муслимани и муслиманската религија, муслиманите имаат право да ги казнат Французите. Бојкотот не може да ги надомести сите неправди“, напишал тој.

Три напади со нож врз Французи се случија утрово на три локации за помалку од два часа, при што три лица загинаа, а неколку се ранети. Официјалните лица треба да потврдат дали нападите се поврзани, но се верува дека убиствата во Ница имале терористичка мотивација.

Share

animes online. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime BANANA FISH

The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

watch anime dub 4Anime Attack on Titan (Dub)

watch anime free Mother of the Goddess’ Dormitory

4anime The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

Scroll to Top