Почина легендарниот хрватски актер Перо Квргиќ

пред 1 година

Познатиот хрватски актер Перо Квргиќ почина на 94 години во Загреб. Легендарниот театарски, филмски и телевизиски актер ја помина последната година од својот живот во Домот за стари лица во Лажинска.

Роден е во Моравице во Горски Котар, на 4 март 1927 година. Во својата долга кариера глумеше во сите поголеми хрватски театри, а често играше и во филмови и ТВ-серии. Тој имал над 190 улоги во својата кариера. Својот 90. роденден го прослави со „Стилске вјежбе“ на театарската сцена.

Во својата кариера, тој доби бројни награди, вклучувајќи ја и наградата за животно дело „Владимир Назор“. Од поранешниот претседател на Хрватска, Стјепан Месиќ, беше одликуван со Орден на принцот Бранимир за исклучителен и долгорочен придонес во културата на Република Хрватска, а во 2007 година доби ѕвезда на хрватската улица на славните на шеталиштето Слатина на Опатија.

Share

anime to watch. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc Episode 3

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 9

ANIMEFLIX JUJUTSU KAISEN Episode 19

Your Lie in April

Scroll to Top