Почина музичарот Џими Бафет - Reporter.mk

Почина музичарот Џими Бафет – Reporter.mk

пред 8 месеци

Легендарниот музичар и забавувач Џими Бафет почина во петокот вечерта на 76-годишна возраст.

Неговата смрт беше објавена од неговото семејство на социјалните мрежи, неколку месеци откако беше принуден да престане да настапува по серија хоспитализирања.

„Џими почина мирно во ноќта на 1 септември опкружен со семејството, пријателите, музика и неговите кучиња. Тој го живееше животот како песна до последниот здив и ќе им недостига на многумина“, објави неговото семејство на социјалните мрежи.

Почнал да свири гитара додека бил на Универзитетот во Обурн, а потоа се преселил во Нешвил за да го издаде својот прв кантри албум, „Down to Earth“ во 1970 година.

Но, патувањето во Ки Вест во 1971 година со колегата кантавтор Џери Џеф Вокер („Господин Бојанглес“) го промени музичкиот правец на Бафет од одметничка кантри во калипсо фолк-поп.

Тој се проби на сцената со хитот од 1977 година „Маргаритавил“.

Во текот на 1970-тите и 1980-тите, Бафет остави голема трага и како текстописец.

Share
Scroll to Top