Почина хрватскиот глумец Шпиро Губерина

Почина хрватскиот глумец Шпиро Губерина

пред 6 месеци

На 87 години, во Домот за стари лица во Загреб, почина легендарниот хрватски глумец Шпиро Губерина, најпознат по улогата на Јокан во „Вело мисто“, ТВ-серија што ја следеше цела Југославија.

Успешни улоги оствари во делата на Ранко Маринковиќ и Марин Држиќ, а настапи и во телевизиски и радиодрами, како и во неколку серии.

Шпиро Губерина во 2011 година ја освои награда за животно дело “Владимир Назор“.

Share

WCOStream wcostream hunter x hunter: A Silent Voice (https://wcostream.cc/m/JxMV) Episode Full

AnimeHeaven animeheaven black clover: Watch How Not to Summon a Demon Lord Ω Episode 1

Scroll to Top