Прекинато судењето за Мики Алексиќ поради дојава за бомба

Прекинато судењето за Мики Алексиќ поради дојава за бомба

пред 2 месеци

Судењето на Мили Алексиќ е прекинато денес поради дојава за бомба во Високиот суд во Белград. На професорот по глума му се суди за силување и полово вознемирување на студентки во неговото школо. Тој денес требаше да продолжи со изнесување на неговата одбрана.

dobivaj vesti na viber

Со адвокатот и сопругата тој во зградата на Палатата на правдата пристигна околу 10:30 часот. Пред вратата го пречекаа активисти со транспаренти на кои пишуваше „Правда за жртвите и казна за сторителот“, и „Ѝ веруваме на Милена Радуловиќ“.

Тој во судницата дојде како слободен човек, откако 10 март му беше укинат домашниот притвор, во кој беше од 10 септември минатата година. Алексиќ е обвинет за четири кривични дела силување, од кои две во продолжено траење и пет кривични дела за полово вознемирување.

Првото за сексуално злоставување е обвинение кое го покрена глумицата Радуловиќ. Брзо по нејзиното обвинение се јавија и уште неколку девојки меѓу кои и Ива Илинчиќ. За потсетување, Алексиќ беше уапсен на 16 јануари минатата година и до 10 септември беше во притвор.

Подоцна истиот му беше заменет со домашен притвор со електронски надѕор, по што на 10 март му беше укинат истиот.

 

 

Share

sunwin

sunwin tài xỉu sunwin club game bài sunwin

sun win

sunwin apk sunwin web sunwin club

game sunwin sunwin apk tải sunwin

Scroll to Top