Путин е во самоизолација откако дел од неговото обезбедување заболеле од корона

Путин е во самоизолација откако дел од неговото обезбедување заболеле од корона

пред 1 недела

Рускио претседател Владимир Путин е во самоизолација, откако неколку членови од неговото обезбедување заболеле од корона. Од Кремљ соопштија дека поради самоизолацијата, Путин нема да присуствува на регионалниот безбедносен состанок во Таџикистан.

„Рускиот претседател Владимир Путин ќе разговара на телефон со Емомаил Ромон, претседателот на Таџикистан. Владимир Питин рече дека поради појавата на случаи на коронавирус, во неговото опкружување, мора на одреден период да биде во самоизолација“, соопштија од Кремљ.

Путин онлајн ќе учествува на седницата на Советот за колективна безбедност ОДКБ, на состнаокот на Советот на шефови на држави, Шангајската организација за сорабока и на заедничкиот состанок на шефови на државите земји ОДКБ и ШОШ, пренесоа руските агенции.

Тие состаноци се планирани за оваа недела во Душанбеу. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Пескова, соопшти денес дека Путин, иако е во самоизолација, е здрав.

„Претседателот одлучил онлајн да учествува на самитот на Шангајската организација за соработка и ОДКБ, затоа што беше во контакт со лица кои беа заболени со корона и не треба да ги доведе своите колеги во опасност“, рече Пескос, а пренесе „ТАСС“.

Тој навел дека Путин уште некое време нема непосредно да присуствува на настаните, но, дека самоизолацијата нема да влијае на неговиот интезитет на работа.


Ќе ви се допадне

Share

4Anime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://animetv.cc: Watch To Your Eternity animetv Episode 20 top anime tv shows

AnimeFreak: To Be Hero [Chinese Dub] anime episode 12 online free at https://animefreak.ws sites like animefreak

Fate/Grand Order: Shuukyoku Tokuiten - Kani Jikan Shinden Solomon Episode Preview

60dbdfa4e9c2d site123: https://60dbdfa4e9c2d.site123.me/

Magcloud: https://www.magcloud.com/user/animeflixnl

Scroll to Top