Релаксирачки купки за одмор на сите сетила

Релаксирачки купки за одмор на сите сетила

пред 3 години

Миризна и релаксирачка бања е секогаш добар избор кога сакаме да ги одмориме нашето тело и дух, а во зависност од тоа дали сакаме релаксирачка или ревитализирачка бања, постојат различни есенцијални масла и купки.

За релаксирачка бања, треба да користиме есенцијални масла кои имаат смирувачки и ослободувачки стрес, како што се масла од лаванда, розово дрво, сандалово дрво или камилица. Доколку сакаме да се освежиме и да го наполниме телото со енергија, треба да избереме есенцијални масла од нане, мента и масло од лимон или еукалиптус. За свилена мека кожа, треба да направиме бања со додавање на бадемово или кокосово масло – бадемот има многу благ мирис, па затоа може да се комбинира со сите есенцијални масла, а бања со мирис на кокосово масло ќе ни даде атмосфера на егзотична градина.

  • За релаксација

Се ставаат 7 капки есенцијално масло од бергам, 7 капки сладок портокал и капка здравец или есенцијално масло. Оваа бања го подобрува расположението. За дополнително опуштање се додава капка сандалово дрво, 4 капки лаванда и 3 капки кедар.

  • Мирисна и свиленкаста

Се мешаат чаша бадемово масло или маслиново или масло од сусам со половина чаша мед и половина чаша течен сапун и лажица екстракт од ванила. Оваа бања ја прави кожата свиленкаста и мазна.

  • За чувствителна кожа

За оваа купка се става овесот во блендер неколку секунди. Пожелно е прашокот да се наоѓа директно под чешмата додека се подготвува бањата, бидејќи подобро се меша со вода. Водата не треба да биде премногу топла. Оваа бања ги смирува сите иритации на чувствителната кожа.

  • Освежителна бања

Се мешаат 10 капки смирувачко есенцијално масло од лаванда, роза или јасмин со две чаши морска сол или сол епсом што промовира излачување на токсините. Се додава малку навлажнувачко масло – бадемово, кокосово или маслиново.

  • За длабока нега

Се мешаат 1/2 чаша млеко во прав, 1/2 чаша мед и 2 лажички масло од јојоба. Смесата се истура во топла бања и во која е препорачливо да се лежи 20 минути, така што сите состојки можат да имаат длабок ефект врз кожата.

Share
Scroll to Top