Рецепт на Сека Алексиќ против целулит

Рецепт на Сека Алексиќ против целулит

пред 7 месеци

Целулитот е болест од која малку жени можат целосно да се ослободат, без разлика што прават. Има премногу фактори во игра, а дури и познатите актерки, пејачки, манекенки, кои можат да си дозволат секакви препарати и методи, често имаат нешто што изгледа како кора од портокал на бутовите и задникот. Пејачката Сека Алексиќ е меѓу оние кои јавно признаваат дека имаат проблеми со целулитот.

На прашањето како се бори против оваа вечна женска болка, Сека вели:

„Исхраната е важна, а голема улога има и генетиката. Може да се поправи со масажи. Верувајте и јас имам целулит, повеќе во зима отколку во лето, бидејќи во лето повеќе одам на масажа и внимавам. Не сакам да се разголувам, па не се покажува премногу. Секако, масажите многу помагаат. Исто така, треба да ги исфрлите газираните пијалоци и помфритот. Јас имам проблеми и со тоа“, искрена е Сека.

На крајот на минатата година рече дека целосно се откажала од слатките за да изгледа убаво.

„Не јадам слатки затоа што станав многу дебела, а следната година ќе почнам да тренирам. Тогаш планирам да јадам како маж. Вељко е многу среќен што ослабев затоа што секогаш велеше дека е срамота таква убава жена да е дебела“, вели Сека.

А што се однесува до нејзината здрава исхрана, Сека вели:

„Здрава исхрана не е диета. Јас јадам пет оброци дневно. Вељко јаде сè што ќе остане, но само здраво“, рече Сека. Кога се во прашање антицелулитните масажи, за кои пејачката вели дека најмногу и помагаат, пред да одлучите да ги пробате, треба да знаете неколку важни работи.

Станува збор за специјално дизајниран и осмислен тип на масажа, така што се врши притисок на областите погодени од целулитот. Масерот со прстите и рацете ги дроби прашкастите грутки кои се под кожата, односно масните наслаги.

Доколку се одлучите за ваков вид антицелулитен третман, знајте дека едно патување во салон за убавина не е доволно за да го решите проблемот. Доколку по првата масажа очекувате мазна и затегната кожа, ќе се разочарате бидејќи резултатите доаѓаат само по одреден број третмани, пишува dietx.rs.

Исто така, за време на антицелулитната масажа, професионалните масери користат специјални креми, лосиони и етерични масла кои дополнително го подобруваат нивниот ефект и влијаат на одвојување на маснотиите од сврзното ткиво. Кога станува збор за антицелулитна масажа, искуствата се претежно позитивни, особено затоа што може да се лекуваат делови од телото кои не се засегнати со целулитни вежби.

Но, ако сакате да се подложите на овие третмани, најважно е прво да прашате за процедурите и терапевтите бидејќи непрофесионалната масажа може да има големи последици.

Share
Scroll to Top