„Северен пол“ на Марија Апчевска кој беше во официјална селекција на Кан, викендов на „Манаки“

пред 4 дена

Овој викенд битолчани и сите љубители на филмската уметност ќе имаат можност да го гледаат во Битола филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција на „Кино око“ – првиот македонски краток филм кој бил во трка за Златна палма на Канскиот фестивал. Проекцијата е во Центарот за култура (Голема сала) во 18:00 чaсот.

Овој маркантен успех има исклучително значење за нашата кинематографија, а ИФФК „Браќа Манаки“ дава можност да се погледне филмот кој бил еден од десетте селектирани филмови во официјалната програма на еден од најпрестижните и најгламурозни филмски фестивали во светот.

Филмот е сниман на супер 16 мм филмска лента на локации во Скопје и Македонска Каменица. Главните улоги ги толкуваат Антонија Белазелкоска и Лука Митев. Директор на фотографија е Владимир Самоиловски, сценограф Кирил Спасески, костимограф Билјана Гргур, шминкер Горан Игњатовски, монтажер Драган Вон Петровиќ, дизајн на тон Игор Поповски и Бојан Паликуќа, а кастинг-директор Киријана А. Николоска. Филмот е копродукција помеѓу Македонија и Србија. Продуцент на филмот е Роберт Насков, копродуценти Милош Љубомировиќ и Горан Тодориќ, сценарист и режисер е Марија Апчевска.

По наградуваниот „Бардо“ (2012) и „Амби“ (2017), ова е трет краток филм на Апчевска.

Share

Website https://animefreak.ws: Watch Selector Destructed WIXOSS Movie animefreak Episode Full anime freaks anime

X - The Movie (Dub) (https://animebee.to/m/p99m) Episode Full

Website https://animetv.cc: Watch Witch Hunter Robin animetv Episode 26 mchia anime tv

Cheer Danshi!! Recap (https://4anime.biz/m/1W65) Episode Full

Qiita: https://qiita.com/animeflixnl

8tracks: https://8tracks.com/gogoanimebe

Scroll to Top