Сексот после корона е опасен, треба да се апстинира еден месец

Сексот после корона е опасен, треба да се апстинира еден месец

пред 10 месеци

Оние луѓе кои закрепнуваат од коронавирусот, најмалку 30 дена треба да се пазат од големи напори. Пациентите кои се заразиле со коронавирус не треба да имаат секс најмалку еден месец по закрепнувањето од инфекцијата, предупредуваат експертите.

Покрај тоа, самиот однос не треба да биде жесток и не треба да трае подолго од десет минути, бидејќи во спротивно може значително да ја влоши постојната состојба и да доведе до сериозни срцеви заболувања, па дури и до смрт. Поради сето ова, експертите советуваат да се користат помалку напорни пози во сексот.

Во зависност од сериозноста на клиничката слика, коронавирусот остава разни последици во организмот, а една од најзагрозените групи се срцевите пациенти и луѓе со висок крвен притисок, така што предвремената активност и возбуда, како и други физички напори може само да ја влоши состојбата на пациентот.

„ Без оглед на степенот на оштетување на срцето и сериозноста на клиничката слика на короната, пациентот не треба да има сексуални односи најмалку четири недели по инфекцијата. Самиот однос не треба да биде напорен и не треба да трае подолго од 10 минути. Опоравувањето напредува, враќањето кон сексуални активности може исто така да го подобри здравјето на пациентите, но мора да биде трпеливо. Значи, прво закрепнување, а потоа водење водење љубов”, вели кардиохиругот Миљко Ристиќ.

Тој додава дека вирусот е проследен со закрепнување под надзор на лекар, а неговата должина зависи од основната дијагноза и потенцијалното оштетување предизвикано од Ковид-19.

„ Вирусот корона во поголема или помала мера ги уништува срцевите клетки, односно срцевиот мускул, што доведува до негово ослабување, а сето тоа предизвикува замор, недостаток на кондиција, слаба подвижност“, објаснува Ристиќ.

Како што велат експертите, најголем ризик имаат мажите на возраст околу 50 години кои се заразиле со коронавирус, а имаат и помлади љубовнички, затоа што сакаат да се докажат и толку често се јавува срцев удар. Тие предлагаат неколку пози за парови во кои тие се најмалку уморни и во кои има најмал притисок за срцето.

„ Ако мажот прележал коронавирус, најдобра поза е” уморна косилка “. Мажот лежи на грб со свиткани раце под главата додека жената е на него. Ако жената била заразена, тогаш најдобрата поза е мисионерската поза, кога целиот товар паѓа врз мажот. Во случај и двајцата партнери да биле заразени, препорачувам странична поза, како што некои ја нарекуваат, бидејќи тоа е најмалку заморно“ велат докторите.

Share

Watch Loups=Garous Episode Full

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

Website https://animepahe.cc: Watch Grimms Notes The Animation animepahe Episode 12 dubbed anime

TwistMoe: Boku no Son Gokuu anime episode Full online free at https://twistmoe.net anime online

Band: https://band.us/band/84366909

Gogoanimelol wordpress: https://gogoanimelol.wordpress.com/

Scroll to Top