Совети за едноставна организација на шминката

Совети за едноставна организација на шминката

пред 6 месеци

Бидете искрени – дали имате потешкотии со затворањето на несесерот во кој ја чувате шминката?

Доколку одговорот е ДА, тогаш веројатно е дека сето она што е во него не е апсолутно неопходно за истакнување на вашата убавина. Од друга страна, не постои поубав изглед од убаво организираниот простор во кој ја чувате шминката, особено доколку сте го бирале со толку внимание. Сè повеќе стручњаци тврдат дека добрата организација е поврзана со нашето ментално здравје. Во тој случај, нашиот новогодишен подарок за вас се совети за полесна организација на вашата шминка.

Извршете официјален претрес – и чистка

Проверете го пред сè рокот на траење кај секој поединечен артикал. Можеби ќе ви биде тешко да се одвоите од некои производи, но нивното користење откако им поминал рокот сам по себе носи повеќе штета отколку корист. Активните состојки и конзерванси по истекот на рокот стануваат помалку ефикасни, а воедно со нив ризикувате и иритација на кожата. Општо правило е сето она што го користите на капаците, треба да го исфрлите во текот на шест месеци, додека сето она што го користите на усните можете да го употребувате и до една година. Подлогите и руменилото исто така не би требале да го користите повеќе од една година. Освен тоа, сето она што мириса чудно, задолжително треба да се најде во канта, заедно со сите оние производи кои никогаш не сте ги користеле.

Исчистите го сето она што ви останало

Сигурно до ден денес сте ја совладале техниките на дезинфекција, а нив освен на површините од својот дом, би требало да ги применувате и во поглед на својата козметика. За жал, преку 90% од производите во просечниот несесер со шминка се заразени со бактерии како стафилокока и ешерихија коли. Затоа темелно измијте ги сите четки за шминкање, сунѓери и други алатки. Топлата вода и сапунот ќе ви послужат еднаш месечно, додека на неделно ниво можете да ги исчистите со 70% алкохол.

Пронајдете систем кој ви одговара

Препорака е во еден оддел од несесерот да чувате шминка која ја употребувате секојдневно, додека остатокот може да ви биде за излегување и специјални пригоди. Доколку сакате да организираноста ја да подигнете на поголемо ниво, можете да побарате акрилни садови за шминка, благодарение на кои секогаш ќе знаете што каде ви се наоѓа, наместо да барате време копајќи по преполниот несесер. Несерите со степени исто така се доста добро решение затоа што спречуваат да дојде до кршење на вашата драгоцена палета со шминка. Вреќичките од силикон за повеќекратна употреба, како и гумените ленти ќе ви помогнат да ги групирате сличните производи како што се четките и креоните.

Share

AnimeHeaven watch anime free: Black Clover: The All Magic Knights Thanksgiving Festa Episode Full

ANIMEFLIX animeflix god of highschool: JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (Dub) (https://animeflix.nl/m/Lxz1) Episode 39

Scroll to Top