Торта со ореви и пудинг

Торта со ореви и пудинг

пред 2 години

Потребни состојки:

1 јајце
1 шолја мелени ореви
1 шолја млеко
1 шолја брашно
1 шолја шеќер (може и помалку)
½ шолја масло
½ кесичка прашок за печиво

*шолја од 200 мл

За фил:

2 кесички пудинг
5-6 лажици шеќер
600 мл млеко
125 гр маргарин
малку чоколадо за наросување

Начин на подготовка:

Изматете ги јајцата и шеќерот со миксер. Додадете ги останатите состојки во јајцата и промешајте ги. Истурете ја смесата во подмачкан плех со димензии 22×22 см. Печете во загреана рерна на 180 степени 25-30 минути. Оставете ја готовата кора да се излади. Во меѓувреме, сварете го пудингот според упатството на кесичката. Кога малку ќе остине, во пудингот додадете путер на коцки. Прелијте го тестото со пудингот и тортата ставете ја во фрижидер убаво да се стегне. Изрендајте чоколадо или посипете ја со мелени ореви и послужете.

Share

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

ani watch Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

aniwatch Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

ani watch TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

online anime AniWatch My Hero Academia Season 2

That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 24

tải go88
Scroll to Top