„Фала брат, ми ја качи цената, сега сите ми бараат“, не можеш да не го сакаш Џеј се сеќава Бора Чорба

„Фала брат, ми ја качи цената, сега сите ми бараат“, не можеш да не го сакаш Џеј се сеќава Бора Чорба

пред 1 година

Бора Ѓорѓевиќ, пејач и фронтмен на рок групата „Рибљ чорба“, вели дека тешко ја прифатил смртта на неговиот пријател и колега од бендот, Миша Алексиќ, но и Џеј Рамадановски.
„Беше невозможно Џеј да не се сака. Чорба за првпат замина на австралиска турнеја во 1990 година со тогаш младиот Џеј. Тој беше на почетокот на својата кариера, љубезен и симпатичен“ – се присети Бора.
Прославениот бенд и починатиот пејач се поврзани со песната „Гастарбејтерска 2“, снимена на албумот на „Рибља чорба“

„Кога ја снимивме таа песна, некои од споменатите пејачи ни беа лути, некои не, а Џеј беше воодушевен“ – се сеќава Бора. Тој ми велеше: „Брат, ти благодарам. Ми ја качи цената, сите ми бараат“. Последен пат се сретнавме на бензинската пумпа, по свирките за Стара Нова 2017 година. Падна и пеење и плачење. Потоа дојде 2020 година., “ – воздивнува Бора, и  додаде.

„Сето ова е толку болно. Го слушам концертот на Бајага  и двапати кревам телефон за да разговарам со Миша за концертот. Џеј починал, а јас го земам телефонот за да му се јавам на Миша, да го прашам дали е вистина. Сите во бендот сме скршерни“, вели  констатира Бора.

Share

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Death Note (Dub)

ANIMEFLIX Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub) Episode Full

ANIMEFLIX Tokyo Ghoul

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

animeflix Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

Scroll to Top