Филмот „Сестри“ на Дина Дума e македонски кандидат за „Оскар“

Филмот „Сестри“ на Дина Дума e македонски кандидат за „Оскар“

пред 1 недела

Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата “Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм” го одбра филмот „Сестри“ во режија на Дина Дума, за оваа награда за 2022 година.

Одлуката ја донесе Друштвото на филмските работници на Македонија во состав: Дејан Димески – кинематографер и претседател на Комисијата, Роберт Јанкуловски – фотограф и кинематографер, Петар Богоевски – дизајнер на светло, Несрин Таир – актерка, Снежана Поњевиќ – Муча
– сценографка, Александар Пејовски – композитор и Дритон Вејсели – актер.

Во конкуренција за кандидатурата беше и филмот: „Исчезнатиот“ во режија на Арбен Тачи.

Американската Академија за подвижни слики, уметност и наука објави дека 94-та церемонија за доделување на Оскарите ќе се одржи во недела, 27 март 2022 година, во Лос Анџелес.

Share

4Anime: Urawa no Usagi-chan anime episode 12 online free at https://4anime.biz 4anime heroes rising

Website https://animeflix.nl: Watch Kachou no Koi animeflix Episode Full animeflix movie

Watch Patalliro! Stardust Keikaku Episode Full

AniWatch Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeTV Watch anime online, English anime online HD

Scroll to Top