Чудни радиобранови од средиштето на Млечниот Пат ги збунуваат научниците

Чудни радиобранови од средиштето на Млечниот Пат ги збунуваат научниците

пред 1 недела

Астрономите забележале чудни радиобранови кои доаѓаат од средиштето на Млечниот Пат. Според нова студија, забележаниот енергетски сигнал не е како другите досега проучени феномени, и сугерира на претходно непознат ѕвезден објект, пренесува „Си-ен-ен“.

Житенг Ванг, автор на новата студија во „Астрофизикал џурнал“ открива дека светлината на објектот значително варира, а неговиот сигнал постојано се „вклучува и исклучува“.

– Најчудното својство на овој нов сигнал е неговата висока поларизација. Тоа значи дека неговата светлина осцилира само во една насока, но таа со тек на време ротира – вели Ванг.

Првично, тимот на Ванг мислел дека се работи за сигнали од пулсар – тип на мртва неутронска ѕвезда која брзо се врти, или пак ѕвезда која емитува големи соларни бранови. Сепак, сигналот емитуван од овој нов извор на радио-бранови не се совпаѓа со наведените примери на астрономите.

Променливиот објект бил именуван АСКАП Ј173608.2-321635, по координатите каде што се наоѓа на ноќното небо.

– Ѕвездениот објект е уникатен по тоа што започна да емитува сигнали и беше невидлив, потоа стана осветлен, па исчезна, за потоа повторно да се појави. Ова однесување е извонредно – вели Тара Марфи, професорка на Институтот за астрономија во Сиднеј.

Објектот првично бил забележан со помош на австралискиот радиотелескоп „Патфајндер“ во Западна Австралија. Дополнителни набљудувања биле спроведени со радиотелескопот „Паркс“ во Нов Јужен Велс, и со телескопот на јужноафриканската радиоастрономска опсерваторија „МеерКАТ“, но не успеале да го лоцираат изворот на објектот.

Share

Animepahe: Sanjougattai Transformers Go! anime episode 10 online free at https://animepahe.cc watch anime dub

AnimeKisa: That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 anime episode 12 online free at https://animekisa.in animes online

WCOStream: Goldfish Warning! anime episode 54 online free at https://wcostream.cc watch anime

Website https://4anime.biz: Watch Shin Tetsujin 28 (Dub) 4anime Episode 51 4animeone

Violence Jack: Hell's Wind (https://animefreak.ws/m/gqZd) Episode Full

Scroll to Top