(Видео) Туван го лансираше Удинезе на челната позиција во Серија А

пред 3 дена

Фудбалерите на Удинезе со пресврт победија во Парма со резултат 3:2 (0:2) и по четвртото коло се искачија на челната позција на табелата во Серија А.

Парма на полувреме имаше предност од два гола, но победата ја однесоа гостите од Удине.

Дел Прато во втората минута им донесе предност на домашните, додека Бони ја удвои во 43. минута. Во двете ситуации, словенечкиот стопер Јака Бијол реагираше многу слабо.

А потоа во паузата на „Енио Тардини“ се се смени и „зебрите“ одиграа сосема поинаку отколку во првите 45 минути.

Најпрвин Лука веќе во 49. минута ја намали негативата на гостинскиот тим, а потоа на сцена стапи Флоран Туван.

Французинот најпрвин го израмни резултатот во 68. минута, а во 77. погоди за 3:2.

Парма во 73.минута остана со играч помалку, поради два жолти каротни Кеита беше исклучен.

Удинесе со три победи и еден нерешен резултат ја предводи Серија А со 10 поени, еден повеќе од Наполи и два повеќе од Интер, Јувентус и Торино.